V dosažení funkcí mi pomohla znalost jazyků, říká Dlouhý

  14:49
Dalším hostem Sametových Impulsů byl prezident Hospodářské komory a někdejší člen vlády Vladimír Dlouhý. Vzpomínal jak na práci v prognostickém ústavu, tak na listopadové události.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vladimír Dlouhý se ve vysílání přiznal k tomu, že na gymnáziu dostával trojky. Vždycky ho ale bavily jazyky, což mu nakonec pomohlo v kariéře. „Lásku k jazykům mám trochu od Boha. Mluvím pěti jazyky. Zároveň mi pomohlo, že jsem vystudoval nejenom ekonomii, ale také matematicko-fyzikální fakultu. Matematika pomůže strukturovat myšlení a vlastně je to také jazyk.“ Když se měl Dlouhý po revoluci stát ministrem hospodářství, cítil velkou nejistotu. Nakonec se ale dostal do situace, ze které se nedalo ustoupit. V čele resortu pak vydržel 8 let.

Hosté Sametových Impulsů:

Rozhovor se také krátce dotkl členství Vladimíra Dlouhého v KSČ. S odstupem času to vnímá jako daň za prestižní studium v zahraničí. Když dostal na VŠE příležitost absolvovat jednoleté studium na univerzitě v belgické Lovani, očekávalo se, že se za to bude angažovat v komunistické straně. Tu podle svých slov tehdy Dlouhý nepovažoval za zločineckou organizaci. „Já jsem často říkal, že se za to stydím. Když se na to ale dívám s odstupem dnešní doby, tak jsem dostal šanci vystudovat docela solidní ekonomii, která se tady v Čechách tehdy dobře neučila. Pak jsem své vědomosti dal na stůl ke všeobecnému využití.“ Po studiích se Vladimír Dlouhý stal členem prognostického ústavu a po převratu byl jmenovaný do federální vlády jako nejmladší ministr.