O mafiánském kapitalismu nic nevím, říká Kočárník

  14:24
Vzpomínat na totalitu, revoluci i 90. léta byl v Sametových Impulsech ekonom a někdejší ministr financí Ivan Kočárník. Ve vysílání vysvětlil svůj vstup do KSČ, hájil kupónovou privatizaci a odmítl, že by se ve vládě setkával s mafiánskými praktikami.

Ivan Kočárník ve studiu Rádia Impuls | foto: Tomáš Kabát, Impuls.cz

Ivan Kočárník hrál s Václavem Klausem tenis naplno! Ekonom a někdejší ministr financí v našem zpravodajském speciálu Sametové Impulsy vzpomínal na to, jak spolu se svým tehdejším šéfem řádili na kurtu. Zkusili si spolu dvouhru i čtyřhru. „My hrajeme zhruba stejně. To bylo vždy velmi vyrovnané. Jeden set jsme vyhráli my, druhý set vyhráli oni s někým. Nehrál jsem s ním na jedné straně, vždy proti němu. Pak jsem s ním hrál asi dvakrát dvouhru, ale trápil ho kotník.“

Hosté Sametových Impulsů:

V rozhovoru ale došla řeč také na jeho členství v KSČ. Do strany vstoupil kvůli kariéře. Když Kočárník v roce 1988 pracoval ve Výzkumném ústavu finanční a úvěrové soustavy, odešel jeho tehdejší ředitel. Do vůdčích pozic přitom i rok před pádem režimu mohli být povýšení jen členové Komunistické strany Československa. „Zdálo se, že mám ze všech pracovníků největší šanci tento ústav vést. Kolegové za mnou chodili a podporovali mě. Byla tam ale podmínka, abych vstoupil do komunistické strany. Já jsem to samozřejmě řešil, nicméně převládl ve mě pocit, že za mnou pracovníci toho ústavu stáli a nechtěli mít nějakého blbého šéfa,“ vzpomíná Kočárník s tím, že s odstupem času svého vstupu do KSČ lituje. Trpí hlavně ve chvílích, kdy se mluví o hrůzách, které komunistická totalita způsobovala.

Na přetřes přišla ale také témata spojená s dobou, kdy Ivan Kočárník vedl ministerstvo financí. Výraz „mafiánský kapitalismus“ ale odmítá. Za svého působení podle jeho slov žádné mafiánské praktiky nezpozoroval. „Nic takového jsem neviděl. Možná později, kdy se začínaly profilovat různé lobbistické skupiny. Za mě to ale nebylo. Můžu tady odpřisáhnout, že za mnou nikdo nechodil a neloboval.“ Kočárník také s odstupem času stále trvá na tom, že kupónová privatizace byla správným krokem. Podniky totiž údajně potřebovaly vlastníky, kteří by pohlídali jejich činnost.

Pusťte si celý rozhovor: