Kvůli přejmenování Koněvovy by měnily dokumenty tisíce lidí a stovky firem

  12:56
Pokud pražskou radou projde přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu, což v úterý podpořili zastupitelé Prahy 3, budou mít změny dalekosáhlé důsledky pro obyvatele i firmy. Museli by si vyměnit doklady nebo například cedule označující provozovny. Lidí tam přitom žije téměř pět tisíc a firemních adres jsou stovky.

Radnice Prahy 3 nechala do Koněvovy ulice nainstalovat tabulku vysvětlující souvislosti života sovětského maršála. (22. června 2021) | foto: Praha 3

Trvalé bydliště má ve více než osm set metrů dlouhé ulici 4 983 lidí. Česká pošta tam doručuje zásilky na 3 500 soukromých adres a do 600 firem.

Obchodní rejstřík tam v současnosti eviduje 1 212 právnických osob. To mohou být firmy s různou právní formou, ale například také družstva. Naopak osoby samostatně výdělečné, tedy živnostníci, patří mezi fyzické osoby.

Hospodářská komora ČR má jen v Koněvově ulici 240 svých členů z řad živnostníků, společností s ručením omezeným, akciových společností a družstev. Jsou mezi nimi i soukromí lékaři nebo advokáti.

Případná změna adresy, pro kterou v úterý hlasovalo zastupitelstvo Prahy 3, se dotkne všech uvedených skupin podnikatelů, ale v první řadě tamních obyvatel.

Žižkovská radnice je v minulých měsících oslovila s dotazem na možnost přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu, po prvním žižkovském starostovi. Reagovalo jich 944 a 71 procent z nich bylo proti přejmenování.

Anketa o přejmenování Koněvovy místní nezaujala. Kdo se ozval, je spíš proti

Do 15 dnů od přejmenování ulice by se museli podle mluvčího radnice Pavla Trojana lidé přihlásit k bezplatným výměnám občanských průkazů.

Praha 3 počítá s tím, že by úřad měl prodlouženou pracovní dobu ve večerních hodinách i během víkendů. Aby se radnice stihla připravit, požádala pražské radní, pokud změnu schválí, aby začala platit až s tříměsíčním zpožděním. V kompetenci magistrátu je také možnost odpustit pokuty pro občany, kteří by s výměnou dokumentů váhali.

„Změny týkající se cestovních dokladů nebo zapsaného místa podnikání v rejstříku buď nejsou třeba provádět vůbec, či se uskuteční automaticky se zápisem změny názvu ulice v základních registrech,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Některé formality se pro případ přejmenování ulice nebo změny adresy v minulých letech zjednodušily. Od roku 2018 se v řidičských průkazech neuvádí adresa a v systému se změní automaticky, „řidičák“ tak není nutné měnit.

Nový „techničák“

V případě technického průkazu a osvědčení o registraci vozidla (takzvaného „malého techničáku“) už to tak jednoduché není.

„Lidé musí zajít na pracoviště registru vozidel. To se týká občanů i podnikatelů,“ dodává Hofman. Také v tomto případě by úřady počítaly s rozšířenými úředními hodinami.

Názory zastupitelů na přejmenování Koněvovy

Tomáš Kaštovský (ODS)
S přejmenováním bych souhlasil. Každý si dnes může z historických pramenů přečíst, kým ve skutečnosti Koněv byl: komunista, bezohledný velitel, kariérista, který udával své kolegy a přátele.

Jaromír Beránek (Piráti)
Moje osobní preference by v rámci nápravy historických křivd byla spíše pro přejmenování, ale pokládám za důležitý názor odborné komise i přání místních obyvatel.

Mariana Čapková (Praha sobě)
Já osobně pro přejmenovávání pražských ulic obecně nejsem, ale hovořím pouze za sebe, nikoli za celý klub Praha sobě.

Radomír Nepil (ANO)
Změnami názvů by se mělo v maximální míře šetřit, a pokud se volí, tak velice uvážlivě a s historickým odstupem.

Změnu adresy je nutné nahlásit také v bankách a ve zdravotních i komerčních pojišťovnách.

„Klient se může na pojišťovnu obrátit pomocí zákaznické linky, kontaktního e-mailu, a některé pojišťovny nabízejí i možnost online formuláře, který se propíše do všech uzavřených pojistných smluv,“ vysvětluje Veronika Pavlisová, mluvčí z České asociace pojišťoven.

Tím však povinnosti občanů v případě přejmenování ulice nekončí. Na pozoru by měli být také klienti České správy sociálního zabezpečení nebo Úřadu práce ČR. „Musí změnu adresy oznámit. Zákonná lhůta pro ohlašovací povinnost je v případě výplaty dávek osm dnů,“ říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Údaje o provozovatelích

Podnikatelé by měli při přejmenování ulice zjednodušenou situaci díky tomu, že se změna názvu ulice propíše automaticky skrze základní registry například do živnostenského a obchodního rejstříku. Ani tak ale nemusejí být při přejmenování ulice podle Hospodářské komory ČR (HK) zcela bez starostí.

„U hostinské činnosti provozovny musí mít vyvěšeny údaje o provozovateli, což kontroluje obchodní inspekce,“ říká mluvčí HK Miroslav Diro. Podle něj by změna názvu adresy podnikatelům zkomplikovala život a přibyla další starost. „Například živnostník bez zaměstnance musí podle platných zákonů plnit 1 719 povinností,“ říká Diro.

Podnikatelé působící v Koněvově ulici, osloveni redakcí MF DNES, jsou vesměs proti přejmenování ulice.

„Přejmenovávat ulice je hloupost, vymýšlejí si to lidé, kteří řeší jen své ego. Musel bych měnit veškerá razítka a zařizovat všechny formality na úřadech,“ říká podnikatel Antonín Kellner, provozovatel prodejny se starožitnostmi.

Při rychlém středečním průzkumu MF DNES na ulici bylo odpůrců přes 90 procent.

Pro Prahu 3 přitom není otázka jména významné ulice žádnou novinkou.

„Téma už řešíme asi dva roky. Už jsme také instalovali cedule, které vysvětlovaly historickou roli maršála Koněva,“ říká Trojan. Koněv působil v Rudé armádě za druhé světové války i během příprav invaze do Československa v srpnu 1968.

Koněvova ulice v Praze 3 měří přes osm set metrů.

Koněvova ulice v Praze 3 měří přes osm set metrů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: