Bohyně, vědmy, šeptuchy. K léčitelkám a lidové magii se vrací další kniha

  16:56
Tmavý šátek na hlavě, šedivé vlasy, vrásky. Tvář Anny Bondaruk z osady v polském Podlesí se podobá těm z kopaničářských samot na moravsko-slovenském pomezí. Patří mezi poslední ženy označované jako bohyně, vědmy, šeptuchy, lidové léčitelky. Stala se titulní tváří nové knihy bojkovického rodáka Vlastimila Hely.

Autor knihy Návrat žítkovských bohyní Vlastimil Hela (2021). | foto: Jan Salač MAFRA

Jde v pořadí o druhou Helovu knihu o lidové magii. V roce 2017 sepsal Tajemství bohyní na Žítkové, letošní kniha se jmenuje Návrat žítkovských bohyní a vyšla před pár týdny.

„Jedním z fenoménů, který byl dříve součástí života, bývalo něco, čemu se dnes říká lidová magie nebo pověrečnost,“ líčí Hela.

„Na kopanicích zůstala živá hodně dlouho. Ale když jsem dával dohromady informace a materiály k této knize, vydal jsem se i na slovenské Poloniny nebo do polského Podlesí. A tam jsem zjistil, že pověrečnost je stále intenzivně živá. Dodnes tam najdete pětadevadesátileté babičky, které takřka nemají následovnice, ale v tom ryzím autentickém pojetí stále fungují,“ dodal.

Téma lidové magie na moravsko-slovenském pomezí je stále atraktivní.

Přibližuje život na kopanicích i ženy, které se v minulosti věnovaly tzv. bílé, někdy i černé magii, vyznaly se v bylinách, předávaly si z generace na generaci zaříkávadla a modlitby či pomáhaly k lepší úrodě i zdraví obyvatel.

„Lidová magie vznikla, když se lidé začali individuálně odlišovat. Ve vnějším světě viděli a uvědomovali si nebezpečí a věděli, že když nebudou mít dost jídla, tak nepřežijí, a jestli budou mít dost jídla, záviselo třeba na počasí,“ vypráví Hela.

„Proto začali věci ovlivňovat i pomocí rituálů, které se v podobě magických postupů, pověr nebo třeba bohyní dostaly i do této doby,“ vysvětluje.

V knize přináší nová osobní svědectví posbíraná na Slovensku a v Polsku a hledá souvislosti a propojení s léčitelkami na Žítkové a v jejím okolí.

„Pokouším se vysvětlovat fenomény bohyní a magií. Není to o jejich oživení, senzaci či novém objevu současných bohyní, ale o poselství a symbolice,“ řekl Hela.

Autor: