Domácnostem v kraji bude těžko. Zdraží teplo, voda, elektřina i jízdné

  11:58
Krušné časy čekají příští rok domácnosti s nízkými příjmy. Podraží takřka všechny základní komodity. Lidé vynaloží více peněz za teplo, elektřinu, plyn, vodu, svoz odpadu, ale třeba i za jízdné.

Ceny plynu a elektřiny se v roce 2022 zvednou plošně v celé republice. Energetický regulační úřad na začátku prosince oznámil, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta.

Na vyšší ceny energií a také inflaci reagují mimo jiné dopravci. Například České dráhy od 12. prosince zvedly jízdné o 3,2 procenta. Již od poloviny letošního roku vyskočily až o patnáct procent ceny jízdenek na hromadnou dopravu po celém Libereckém kraji. Důvodem je pandemie covidu-19, která způsobila velké propady tržeb v hromadné dopravě. 

„Nechceme jít cestou plošného rušení spojů, abychom neomezovali cestující a přitom zachovali srovnatelnou kvalitu služeb,“ ujistil před zdražením náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Rostou i ceny tepla. Nejvýrazněji to bude v roce s dvěma dvojkami na konci znát v České Lípě. Českolipská teplárenská zdraží od Nového roku teplo o 51 procent, průměrná českolipská domácnost tak zaplatí o 540 korun měsíčně víc. O něco lépe na tom budou odběratelé zapojení do věrnostního programu, kteří mají ceny o čtyři procenta nižší.

Důvodem výrazného navýšení je růst cen plynu, kterým teplárna topí. Přestože měla skupina MVV Energie CZ, do které českolipská teplárna patří, dodávky plynu smluvně zajištěné dopředu na celý rok 2022, musela v rekordně krátké době najít nového dodavatele. 

„Původní obchodník, s nímž mateřská společnost MVV uzavírala dodávky za ceny platné v roce 2020, nebyl schopen nasmlouvané dodávky garantovat. Plyn jsme museli nakoupit za aktuální ceny, které jsou čtyřikrát vyšší než před rokem,“ sdělil předseda představenstva teplárny Radomír Ondra.

Teplo zdražuje i Teplárna Liberec, která bude od Nového roku domácnostem za gigajoule účtovat o jedenáct procent víc. Zákazník ve věrnostním programu tak za gigajoule zaplatí zhruba 717 korun, o 71 korun víc než letos. Průměrná domácnost s roční spotřebou 20 gigajoulů si měsíčně připlatí zhruba 120 korun. 

V sousedním Jablonci nad Nisou se cena tepla zvýší o 16,7 procenta, tedy zhruba o stokorunu za gigajoule. Domácnosti v Jablonci budou za gigajoule platit včetně DPH 681 korun nebo 699 podle tarifu. Pro běžnou jabloneckou domácnost to znamená bezmála 200 korun měsíčně navíc.

Vyšší cena vody i poplatků za odvoz odpadu

Příští rok vzroste i cena vody. Severočeská vodárenská společnost zdraží od roku 2022 zhruba o 7,3 procenta. Odběratelé v Libereckém kraji tak zaplatí za metr krychlový včetně DPH 112,45 koruny, to je o 7,68 koruny víc než letos. Pro čtyřčlennou domácnost to při průměrné denní spotřebě 92 litrů na osobu bude znamenat zhruba tisícikorunu za rok navíc.

Vodohospodářské sdružení Turnov zdraží podle předběžných informací o 4,89 procenta, cena je ale vyšší - včetně DPH budou odběratelé na vodném a stočném platit 117,95 koruny za krychlový metr.

Někde vzrostou i poplatky za vývoz odpadu. Například Jablonec nad Nisou sjednotil ceny za odpad. V praxi to však znamená, že vlastníci větších popelnic a kontejnerů si připlatí o desítky procent víc než doposud.

Město chce motivovat lidi ke třídění, chce, aby si objednávali menší nádoby a méně často je nechávali vyvážet. Pro majitele nejmenších, šedesátilitrových nádob to při vyvážení každý týden bude znamenat, že nově zaplatí za celý rok 2 496 korun, což je o dvě koruny víc než letos. Jenže například u 120litrové nádoby se cena zvedne o 56 procent na 4 992 korun a u 1100litrového kontejneru dokonce o 73 procent na 45 760 korun. 

„Věříme, že to bude zajímavá motivace pro Jablonečany k aktivnějšímu třídění,“ uvedla Barbora Šnytrová z oddělení místního hospodářství jablonecké radnice. Ceny odpadů se zvednou také třeba v Dubé na Českolipsku.

Autor: