Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

  10:04
Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky, Tokoz však pracuje i na vývoji dalších zabezpečovacích mechanismů. Novinkou, o niž projevily zájem firmy v Evropě, Africe i z arabských zemí, je nová verze mechatronické vložky ePRO 1.4.

Již od roku 1992 je ředitelem Tokozu Vladimír Chládek. Jedná se o úspěšnou rodinnou firmu s českým kapitálem. Novinkou Tokozu je moderní verze mechatronické vložky ePRO 1.4, o kterou je zájem nejen v Evropě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tento systém kombinuje extrémní mechanickou odolnost s elektronickou správou přístupů, ovšem s tím, že ke svému fungování nepotřebuje přívod elektrické energie. Správa přístupů i nastavení klíčů probíhá na dálku přes mobilní aplikaci, již firma vyvinula – stejně jako celý systém – ve spolupráci s Vysokým učením technickým (VUT) v Brně.

„Systém ePRO je tak ideálním řešením nejen pro strategické objekty, jako jsou úřady, nemocnice či vojenské budovy, ale i polní a odlehlé objekty nebo vozové parky logistických firem. Využije se všude tam, kde není možné provádět stavební úpravy nebo tam není jednoduše dostupný zdroj elektrické energie,“ popsal Martin Dočekal, produktový manažer mechatronických systémů Tokoz.

Nositelem energie je v tomto případě samotný klíč, který zároveň obsahuje informace o přístupových právech. Zatímco dříve bylo kvůli těmto právům nutné obejít všechny dveře s takzvaným programovacím klíčem, novému systému stačí zmíněná mobilní aplikace.

Jejím prostřednictvím jsou informace v klíči pravidelně aktualizovány, přičemž data se ze serveru jen přenášejí a nikam se neukládají. Tím je vyloučeno riziko jejich úniku a zneužití hackery; zároveň se tak i šetří výdrž baterie.

Odolnost prověřily testy i milion uzamknutí

Odolnost systému byla prověřena celou řadou testů, při nichž se na různých vložkách a klíčích vyzkoušelo více než milion zamykacích cyklů.

„Samotnou aplikaci jsme podrobili úspěšnému zátěžovému testu, který simuloval aktivitu stovek uživatelů. Je zabezpečena některými bezpečnostními prvky používanými například v elektronickém bankovnictví,“ přiblížil Vojtěch Myška, tvůrce mobilní aplikace ePRO z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně.

Systém také například automaticky odhlašuje uživatele při nečinnosti a je do něj rovněž zavedena ochrana proti některým typům kybernetických útoků.

Nová verze neztrácí ani nic ze své mechanické odolnosti, na níž si Tokoz zakládá. Zabezpečení nelze překonat tichými zlodějskými metodami, jako je třeba vyhmatání planžetami či takzvaný bumping, kdy zloděj pomocí speciálního klíče otevře cylindrickou vložku, aniž by na ní zůstaly známky poškození.

Systém už využívá třeba brněnský magistrát

Systém lze navíc propojit i s dalšími typy zámků, jež využívají cylindrickou vložku či půlvložku řady PRO.

„Neomezuje se tak jen na cylindrické vložky ve vstupních dveřích, ale nabízí i propojení s visacími zámky, závorami, speciálními zámky Vanlock určenými k zabezpečení dodávek a kamionů a dalšími uzamykacími systémy. Toto řešení je výrazně levnější než pořízení chytrých zadlabacích zámků,“ podotkl Dočekal.

Tokoz od představení ePRO již několik projektů s využitím této novinky realizoval. Zabezpečení využívá například Magistrát města Brna nebo Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, dále i přední výrobci palet či koberců.

Český vynález se daří Tokozu exportovat i do dalších zemí Evropy. Největší zájem je z Velké Británie a pozitivní ohlasy má podnik také z Portugalska, Německa i Maďarska. Jelikož systému při provozu nevadí ani zvýšené teploty, vlhkost nebo naopak písek a prach, řeší Tokoz rovněž poptávky a zájem v Africe a na Arabském poloostrově.

Tokoz Žďár nad Sázavou

  • Firmu založil v roce 1920 pražský železář Jaroslav Rousek. Ve Žďáře vyráběl visací a nábytkové zámky, kouřovody a další kovové zboží. Když firmu o deset let později převzal synovec Josef Rousek, přibyla výroba rybářských potřeb.
  • Po znárodnění komunisty se název změnil na Tokoz (Továrna na kovové zboží). Od roku 1992 je ředitelem Vladimír Chládek, jenž o šest let později s dalším společníkem podnik zprivatizoval. Jde o rodinnou firmu s českým kapitálem.
  • Kromě visacích zámků se podnik zaměřuje na kování a zámkové vložky pro domácnosti i průmyslové firmy. Součástí výroby jsou také průmyslové díly na zakázku a do automotive průmyslu.
  • Mechanická i mechatronická zámková vložka TOKOZ PRO pracuje na principu lamelových stavítek a je chráněna mezinárodními patenty. Díky chybějícím pružinkovým částem, které se nacházejí v běžných cylindrických vložkách, je zámek extrémně odolný vůči náročným klimatickým podmínkám.
  • Tokoz pracuje na dalším vývoji a posunu mechatroniky a do budoucna plánuje kromě technologického vývoje i užší zaměření na specializované a atypické uzamykací systémy.