Indičtí svářeči, mechanici z Filipín. Firmy nabírají lidi z celého světa

  8:58
Společnosti v Moravskoslezském kraji jen velmi obtížně shánějí kvalifikované zaměstnance. Často proto hledají zájemce i ve vzdálenějších krajích, mnohdy až exotických.

Také třinecká farmaceutická společnost Walmark přibírá zaměstnance v cizině, přesto stále velká většina pracovníků pochází z tuzemska. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Téměř 40 tisíc nezaměstnaných evidovaly na konci května úřady práce v kraji. Navzdory tomu firmy marně shánějí zaměstnance některých profesí. Stále častěji tak hledají i v zahraničí. Mnohdy v hodně vzdáleném. Například opavská společnost Ostroj plánuje jen letos nabrat okolo stovky nových zaměstnanců.

„Vzhledem k obrovské poptávce po technicky vzdělaných odbornících na Opavsku i Ostravsku jsme se rozhodli obsadit vybrané profese odborníky ze zahraničí,“ řekl Ladislav Botur, ředitel personálního oddělení opavského Ostroje.

Potřebné zaměstnance, v tomto případě svářeče, se Ostroji podařilo získat až v Indii.

„Spolupracujeme se společností, která nám pomáhá zajistit vybrané profese v Indii. Definovali jsme parametry prozkoušení odborné způsobilosti a pomocí videokonferencí jsme si je na dálku ověřili. Takto jsme si vytipovali celkem deset svářečů, kteří by k nám měli v průběhu září a října nastoupit,“ popsal manažer Ostroje.

I přes úspěšné hledání zaměstnanců v zahraničí se v Opavě neuzavírají ani před tuzemskými zájemci o práci.

„Od začátku roku jsme přijali 66 zaměstnanců, dalších třicet bychom ještě chtěli najít. Hledáme zejména obsluhy CNC strojů, kováře, svářeče, zámečníky, ale také pracovníky obslužných činností ve výrobě,“ doplnil Botur.

Opavská strojírenská společnost není jedinou, která se rozhodla vsadit na zaměstnance ze vzdálených zemí.

V letectví je společnou řečí angličtina

Podobně dobrou zkušenost mají například v mošnovské společnosti Job Air Technic. Tam vsadili na letecké mechaniky z Filipín.

„Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem leteckých mechaniků nejen na domácím trhu, i celosvětově jich chybí desítky tisíc,“ vysvětlil mediální zástupce Job Air Technic Jaroslav Martínek. „Proto se nebráníme náboru po světě. Situaci ulehčuje fakt, že v letectví je úřední řečí angličtina, kterou musejí všichni letečtí mechanici ovládat.“

V Mošnově tak už nějakou dobu pracuje nejen skupina šestnácti Filipínců, ale i tři Srbové, dva Italové a jeden Kazach.

„Nejpočetnější však stále zůstává skupina domácích pracovníků. Tři čtvrtiny z celkového počtu 400 zaměstnanců pocházejí z České republiky nebo ze Slovenska. Pro zahraniční zaměstnance firma pořádá kurzy češtiny, a to nikoliv kvůli práci, ale aby splnili podmínky pro dlouhodobý pobyt v České republice,“ doplnil Jaroslav Martínek.

Společnost si chce pracovníky sama vychovat

O zahraniční zaměstnance, byť z podstatně bližších destinací, se zajímají i v dalších firmách v regionu. Na kapacitní strop počtu odborně vyškolených zaměstnanců už narazili také v třinecké společnosti Walmark.

„Získat nyní zaměstnance jako jsou například elektrikáři, mechanici nebo operátoři výroby není v konkurenci tak velkých závodů, jako třeba Třinecké železárny nebo Hyundai, opravdu nic jednoduchého,“ vysvětlil ředitel výrobního závodu Walmarku Martin Hefner. „Proto u nás pracují i Poláci a Slováci. Čeští zaměstnanci jsou však stále v drtivé většině.“

Zaměstnance shánějí ve Walmarku těžce nejen v dělnických pozicích. „Hledáme i procesní a validační inženýry, také lidi pro různé speciální pozice,“ doplnil Martin Hefner s tím, že pro snadnější získávání zaměstnanců ve firmě obnovili i užší spolupráci se středními školami v okolí.

„Chceme, aby k nám chodili na praxi, my si je tady vychovali a oni pak u nás po skončení školy zůstali,“ nastínil perspektivní strategii ředitel Walmarku.