Moderní kruhová školka v Semilech spojuje děti z waldorfské i klasické školy

  14:06
V Semilech otevřeli novou mateřskou školu pro více než stovku dětí. Souběžně zde budou fungovat dva typy výuky – klasická i waldorfská. Atypická školka stála více než sto milionů korun, městu se podařilo získat dotaci.

Dvě školky v jedné. V Semilech děti nastoupily do nové školky a místo náhradních prostor na Komenského náměstí je čekala atypická budova složená ze dvou prolínajících se kruhů s prosklenými stěnami. Školka pro až 110 dětí je rozdělená na dvě části, v jedné sídlí klasická mateřinka, v druhé waldorfská.

Rozdíl je patrný už na první pohled. „Waldorfská škola si zakládá na přírodních materiálech, takže je rozdíl hlavně ve vybavení. Prostor je obložený dřevem a hračky jsou také jen z přírodních materiálů,“ uvedla Barbora Petrušková, ředitelka MŠ Treperka a waldorfská Semily.

Část pro klasickou předškolní výuku zase zaujme barevným řešením, které má dětem pomoci, aby se v novém prostoru lépe orientovaly. Školka má dohromady čtyři třídy, dvě klasické a dvě waldorfské. Děti se ale mohou potkávat na zahradě nebo ve společných prostorách. Nová budova navýšila kapacitu mateřinek v Semilech asi o patnáct míst. Ani tak se ale podle ředitelky na všechny nedostalo.

Kvůli waldorfské školce se sem lidé stěhují

„Nemohli jsme vyhovět všem, to nás mrzí,“ poznamenala Petrušková. Podle ní musí umístit v prvé řadě spádové děti. „Kvůli waldorfské školce se sem ale lidé stěhují, takže u nás máme například rodiny původně z Prahy,“ dodala ředitelka, která si pochvaluje i samotné umístění školky a velkou zahradu s novými herními prvky. Ocenila také bezbariérovost.

Nová školka stála 105 milionů korun. Více než osmdesát milionů pokryla dotace, zbytek zaplatilo město. „Po šesti letech od první myšlenky se podařilo postavit školku s navýšenou kapacitou. Povedlo se nám spojit dvě školky do jedné, což byl základní koncept a zadání architektonické soutěže,“ uvedla starostka města Lena Mlejnková. Dříve byly obě školky oddělené a sídlily v už nevyhovujících budovách ze sedmdesátých let.

„Byly tady tři papírové baráky, které se stavěly v akci ‚Z‘ na deset let a sloužily čtyřicet,“ poznamenala starostka. K demolici původních staveb došlo už před dvěma lety. Nová školka je postavená v pasivním standardu a měla by tak podle starostky mít minimální spotřebu energií. Zájem architektů o účast v soutěži vyhlášené v říjnu 2015 byl obrovský.

Přihlásili se i zahraniční architekti

„Zúčastnilo se jí neuvěřitelných sedmdesát architektů či architektonických studií nejen z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska nebo Japonska,“ dodala Mlejnková. Porota nakonec vybrala návrh architekta Marka Topiče. Ocenila nejen dispoziční řešení s minimem chodeb, ale především pružné prolínání dvou kruhů se společným zázemím.

Původně chtělo město otevřít školku už loni. Provázely to ale komplikace při zakládání, stavbu zdržel i covid a problémy s dodávkou nábytku a vnitřního vybavení. „Nedošlo ale k žádnému navýšení ceny,“ vysvětlila starostka. S netradičně řešenou školkou se někteří místní budou muset podle ní teprve sžít.

„Každá taková významná stavba potřebuje trochu odstupu. Stavba je mimořádná. Architektonicky posune Semily dopředu,“ reagovala starostka na některé názory obyvatel Semil. Negativní reakce se objevily například na sociálních sítích, kde se komentujícím nelíbilo architektonické řešení nebo cena.

Waldorfská výuka má v Semilech tradici dlouhou třicet let. Nejprve zde vznikla základní škola, po patnácti letech přibylo lyceum. Podle ředitelky Waldorfské základní a střední školy Semily Lenky Břenkové je zájem rodičů a dětí stále velký. „Na lyceum k nám dojíždí například až z Košic,“ doplnila Břenková.