Nadšenec vyrobil da Vinciho vynálezy ze dřeva, lidé je uvidí v Šantovce

  22:29
Předchůdce vrtulníku, krokoměru či jízdní kolo. Nejen tyto vynálezy renesančního génia Leonarda da Vinciho jsou k vidění v Galerii Šantovka v Olomouci. Unikátní interaktivní výstava nabízí kolekci 55 strojů, které jsou plně funkční a jsou vytvořeny podle původních nákresů slavného tvůrce.

Autorem dřevěných replik je Miroslav Mužík z Blanska, jemuž jejich výroba trvala šest let. 

„Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět ve 3D,“ míní Mužík.

Společným jmenovatelem dřevěných strojů je podle něj da Vinciho genialita. Schází ale přesnější dokumentace jeho vynálezů.

„Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry,“ řekl autor modelů, který si tak musel před stavbou každé konstrukce sám vypočítat rozměry veškerých dílů. 

„Autor dal kolekci dohromady bez jediného hřebíku, a dokonce při práci na exponátech odhalil i několik drobných chyb, které slavný vizionář da Vinci udělal před více než 500 lety ve svých propočtech,“ doplnil mluvčí galerie Petr Hlávka.

Kolekce modelů nemá obdoby

Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si modelář vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů České republiky. Ta mu, jako jednomu z mála konstruktérů bez inženýrského titulu, udělila čestné uznání. 

Podle asociace může návštěva výstavy maket da Vinciho legendárních strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky i mechaniky a motivovat ke studiu strojírenství.

Da Vinci dělal chyby schválně, říká modelář, který podle něj vyrábí stroje

Mužík se výrobě dřevěných mechanických modelů věnuje desítky let. Vytvořil už například jeden z největších mechanických betlémů v České republice nebo desetimetrový mechanický model moravské vesnice se stovkami figurek a stavení. 

Unikátní výstava, jejíž součástí jsou i interaktivní prvky pro děti, je v olomoucké Galerii Šantovka k vidění do 6. února, vždy v době od 9 do 21 hodin. Expozice je přístupná zdarma.