Vyhlášené údolí Doubravy zatarasily popadané stromy, Chotěboř je tam nechá

  8:44
Turisty, kteří se vydají oblíbeným údolím řeky Doubravy poblíž Chotěboře, čeká na trase nemilé překvapení. Vyhlášený výletní okruh, na nějž řada lidí vyráží po červené značce z chotěbořské místní části Bílek a pokračuje pak na zříceninu Sokolohrady, je hned zkraje zasypán stromy.

Po vzájemné dohodě ochranářů a města Chotěboř, které je majitelem lesů na levém břehu po proudu Doubravy, zůstaly souše ležet v rezervaci, aby se o ně dál postarala sama přírody. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Najít mezi kmeny a větvemi cestu je místy oříšek, zvláště je-li bahnitý terén. „Do údolí Doubravy míříme několikrát ročně. Letos jsme tu byli naposledy zjara a od té doby až dnes, na začátku října. A vstup do údolí jsme sotva poznali. Kousek za železničním viaduktem u Bílku začíná apokalypsa,“ popsala dojmy z výletu rodina ze Žďáru nad Sázavou, která se tam vypravila minulý víkend. 

Krizový úsek není podle slov těchto turistů nijak dlouhý, jedná se o několik desítek metrů, a s opatrností jej lze zvládnout. „Ale několik výletníků, byli to již starší lidé, se raději otočilo a vydalo zpět do Bílku, když tu zkázu viděli,“ popsali žďárští návštěvníci.

Část kmenů, jež leží na březích řeky a okolních svazích, se však neocitla v údolí náhodou. „Jedná se o kůrovcové souše, které bylo nutné pokácet kvůli bezpečnosti procházejících turistů i blízké železniční trati,“ popsal za Agenturu ochrany přírody a krajiny Aleš Kopecký, zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Železné hory.

Po vzájemné dohodě ochranářů a města Chotěboř, které je majitelem lesů na levém břehu po proudu Doubravy, zůstaly souše ležet v rezervaci, aby se o ně dál postarala sama příroda. Dřevo bude ponecháno k zetlení, a stane se tak přirozeným domovem například pro chráněné druhy hub nebo hmyzu.

Vedle řízeného kácení, kdy byl následně mezi kmeny vytvořen průchod pro turisty a kolem stezky osazeny informační tabulky s vysvětlujícím textem, však postihl tuto část rezervace i neplánovaný „zásah shůry“.

„Někdy v polovině léta přišly hned dvě vichřice za sebou a v údolí popadaly bohužel i zdravé stromy,“ vylíčil chotěbořský starosta Tomáš Škaryd. 

Stromy zatarasily kus turistické trasy a leží i přes koryto řeky. „V současné době řešíme, jak průchod údolím co nejdříve obnovit, aby se tudy mohli turisté bez problémů pohybovat. Bohužel je teď ale celkem problém na takovou práci někoho sehnat,“ konstatoval starosta. 

Jisté však je, že popadané stromy, stejně jako v případě skácených kůrovcových souší, již zůstanou v lese. „Těžba by v takovém terénu v podstatě ani nebyla možná, chceme-li unikátní přírodu v rezervaci zachovat neponičenou,“ dodal Škaryd.

Objevují se buky, jeřáby

Přirozený průběh bude mít rovněž obnova lesa. „Mezi pokácenými soušemi se postupně uchytí semena stromů, což je patrné už nyní – objevují se tam již například buky a jeřáby,“ popsal Kopecký. Cílem je druhově pestrý, smíšený les s jedlemi, smrky, jilmy, buky a javory.

Na pravém břehu po proudu řeky či v přístupnějších partiích nad údolím, kde byla povolena těžba kůrovcového dříví, je v plánu i nová výsadba. Převažovat by měly už zmiňované jedle a vhodné listnaté dřeviny.

Údolí Doubravy Přírodní rezervace se nachází na ploše 93 hektarů mezi vsí Bílek a Horní Sokolovec. Kaňonovitým údolím řeky vede červená turistická značka i naučná stezka. Hojně navštěvovaná lokalita je domovem řady rostlin i živočichů. Přímo v řece Doubravě žije například zvláště chráněná vranka obecná.