iDNES.cz

Nikdo v nemocnici nevěděl, co má dělat, vylíčila matka chlapce v kómatu

  12:56
Okresní soud v Pardubicích se vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který má kvůli komplikacím po operaci mandlí v květnu 2017 v Pardubické nemocnici poškozený mozek a upadl do bdělého kómatu. Soudci vyslechli výpověď chlapcovy matky Ilony Cigáňové.

Ta popisovala chaos, který zavládl na dětském oddělení v okamžiku, kdy její syn začal v noci čtyři dny po operaci krvácet

„Nikdo nevěděl, co má dělat, kam má volat, jedna sestra byla k nepoužití, lékařka nereagovala na krvácející dítě, nevolala ARO,“ líčila Cigáňová. 

Dodala, že to byla systémová chyba nemocnice. „Sestry nebyly dostatečně vytrénované na takovou situaci. Musí vědět klapku na ARO, musí znát telefonní čísla pohotovostní lékařů v případě, kdy dítě tepenně krvácí,“ uvedla.

Když začal chlapec krvácet, sestry přivolaly hodinu po půlnoci sloužící lékařku. Místo aby poskytly chlapci první pomoc a zavolaly ARO tým, poslaly matku s třicetikilogramovým synem v náručí po schodišti do ambulance ORL. Bez vozíku. Výtah jí nenabídly.

Nemocnice se po zveřejnění případu bránila, že nikdo matce takový pokyn nedal, sloužící zdravotní sestry ale shodně před soudem potvrdily, že matku pěšky o dvě patra dolů poslala lékařka.

„Řekla, že se musí jít na ORL ambulanci. Jednala jsem intuitivně, rychle, doufala jsem, že tam bude ARO tým,“ uvedla Adamova matka.

Ambulance ale v noci nefunguje, byla zamčená, což měli zdravotníci vědět. Klíč nikdo neměl. Lékařka chtěla zavolat pomoc, ale zjistila, že si telefon nechala v lékařském pokoji.

Z chodby se stala past

Matka s dítětem zůstala na chodbě bez jakékoliv pomoci. Jako zdravotní sestra, která sloužila na traumatologii, přitom podle svých slov věděla, co je třeba udělat. „Dala bych mu kyslík, odsála bych ho, ale neměla jsem žádné pomůcky. Zůstali jsme na chodbě. Dostali jsme se do pasti,“ líčila.

Kritické minuty zmapovali autoři dokumentárního cyklu Infiltrace, Obchod se svědomím, který odvysílala Česká televize před dvěma roky. Kamerové záběry ukázaly, jak chlapcova matka čekala na pomoc pro krvácející dítě, zdravotní sestra pobíhala kolem a chytala se za hlavu. Matka na okamžik omdlela.

„Nevěděla jsem, že je ambulance v noci zavřená,“ uvedla dříve před soudem jedna z obžalovaných zdravotních sester.

Druhá zdravotní sestra, která s matkou a dítětem čekala u ambulance ORL, věřila, že jsou zdravotníci uvnitř. U soudu popisovala, že klepala na dveře a volala o pomoc: „Byla jsem zoufalá, že jsme tam zůstali sami tři bez paní doktorky.“

Když už se na místě objevil lékař a našly se klíče, chaos podle Ilony Cigáňové pokračoval.

Lékař ani sestry se podle ní v ordinaci nevyznali a neuměli najít a spustit potřebné pomůcky. Zdravotní sestra podle ní křičela, že neví, kde je telefon. Cigáňová podle svých slov zase řvala, že chce synovi zajistit žílu, ale nikdo ji prý neposlouchal. 

„Lékař na mne řval, proč jsem nevolala ARO,“ řekla žena. „Pak řekl zástava. K resuscitaci došlo až po několika minutách,“ tvrdila u soudu.

Chlapec byl převezen do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde podstoupil operaci. Lékaři o pár dní později zjistili, že má těžké poškození mozku.

Matka pochybuje i o operaci mandlí

„Syn je ve vegetativním stavu, leží, je plně odkázaný na moji péči. Nekomunikuje, nemluví, má tracheostomii, nepolyká, má zavedenou hadičku do břicha na výživu, trpí epileptickými záchvaty,“ uvedla Cigáňová. 

Vyhlídky jsou podle ní špatné. „Došlo u něj ke skolióze, po čtyřech letech ležení se jeho stav zhoršuje. Tím, že má vstupy, je neustále ohrožený sepsí,“ konstatovala matka. 

Ta nevyčítá nemocnici jen chaos v kritických minutách. Tvrdí, že nedostala šanci se vyjádřit k tomu, zda s operací mandlí souhlasí. Vadí jí, že lékaři se k ní odhodlali na základě předoperačního vyšetření na přístroji Somnocheck, které ale bylo údajně provedeno nesprávně. 

Cigáňová u soudu tvrdila, že operaci provedl neatestovaný lékař a podle dostupných údajů ze zdravotnické dokumentace chyboval. Připomněla, že nemocnice vydala celou dokumentaci až na základě rozhodnutí soudu. A stěžuje si, že nemocnice po události neposkytla rodině žádnou pomoc.

„Sedmnáct let jsem v Pardubické nemocnici pracovala, personálu jsem věřila, nevěděla jsem, že by mohlo dojít k takové situaci,“ uvedla Cigáňová.

Lékařka, jedna zdravotní sestra a nemocnice jsou obžalovány za přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, druhá zdravotní sestra za přečin neposkytnutí pomoci. 

Státní zástupce Lukáš Hrubý uvedl, že nemocnice neměla jednoznačně definované postupy u pacientů s rozsáhlým krvácením na dětském oddělení.

Hlavní líčení bude pokračovat dalšími výslechy svědků.

zpět na článek