iDNES.cz

Jediná veřejná vysoká škola na Vysočině bude volit nového rektora

  8:44
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě bude v lednu volit nového rektora. Tomu stávajícímu, jímž je Václav Báča, končí volební mandát. Znovu kandidovat nemůže, protože v čele jediné veřejné vysoké školy na Vysočině stojí již dvě po sobě jdoucí volební období. Vystřídat ho může prorektor Zdeněk Horák.

Zdeněk Horák na Vysoké škole polytechnické působí od roku 2015, aktuálně jako vedoucí katedry technických studií a garant studijního programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi v bakalářském i navazujícím magisterském stupni. | foto: Vysoká škola polytechnická Jihlava

Dosavadní prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost je jediným kandidátem, jež se o funkci rektora uchází. Na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě (VŠPJ) působí od roku 2015, aktuálně jako vedoucí katedry technických studií a garant studijního programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi v bakalářském i navazujícím magisterském stupni.

Svou vizi o směřování školy představí Zdeněk Horák akademické obci na veřejném shromáždění ve středu.

„Pokud získá během tajné volby 12. ledna nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů, povede vysokou školu po následující čtyři roky. Pomyslné žezlo převezme z rukou současného rektora Báči v červenci,“ popsala vedoucí oddělení marketingu a propagace VŠPJ Vendula Marešová s tím, že pokud kandidát nezíská během volby dostatečný počet hlasů, budou vyhlášeny volby nové.

Polytechnika by chtěla rozšiřovat nabídku profesně orientovaného studia. K tomu směřuje i část volebního programu Zdeňka Horáka.

„Budu podporovat veškeré smysluplné snahy o rozšíření portfolia studijních programů na VŠPJ, aby byli naši absolventi vysoce ceněnými odborníky u technologicky vyspělých zaměstnavatelů,“ zmínil kandidát na rektora své priority. Mezi další patří třeba odborný a kvalifikační růst pracovníků školy či podpora výstavby nových vysokoškolských kolejí.

Zdeněk Horák v roce 2001 vystudoval biomedicínské a rehabilitační inženýrství na ČVUT v Praze. Své doktorské studium v oboru biomechaniky absolvoval tamtéž.

V roce 2015 se stal na své alma mater docentem. Dlouhodobě se zabývá mimo jiné materiálovým výzkumem, návrhem, konstrukcí a testováním strojních součástí a zdravotnických prostředků.

Od roku 2014 působí jako soudní znalec v oboru forenzní biomechaniky a technického stavu implantabilních zdravotnických prostředků. Kromě VŠPJ vyučuje Horák také na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

zpět na článek