Policie stíhá čtyři ženy, které lidem zajistily falešné očkovací certifikáty

  11:38,  aktualizováno  15:23
Policie stíhá čtyři ženy, které si díky podvodům s očkovacím potvrzením přišly na téměř půl milionu na úplatcích. Falešný certifikát o prodělaném očkování proti nemoci covid-19 zajistily pro více než 70 lidí.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Komisař oddělení obecné kriminality vsetínského územního odboru zahájil trestní stíhání čtyř žen v prosinci loňského roku.

„Na případ podvodných certifikátů ve vsetínském očkovacím centru upozornil anonymní dopis, adresovaný vedení vsetínské nemocnice. Ten se pak prověřoval,“ řekl vrchní inspektor Petr Jaroš.

Dvě ženy, které zájemcům zajišťovaly potvrzení, aniž by se skutečně museli očkovat, jsou podezřelé ze spáchání trestných činů přijetí úplatku a padělání a pozměnění veřejné listiny.

„Další dvě osoby pracovaly ve vsetínském očkovacím centru a evidovaly zájemce do příslušných systémů, aniž by uvedené očkování fyzicky podstoupili,“ informoval Jaroš.

Ženy mohly zákazníky bez povšimnutí kolegů nejen registrovat, ale také vystavit doklad o vakcinaci, a dokonce i zničit očkovací dávky. Na konci dne proto nevznikaly podezřelé nesrovnalosti a obchody kvetly.

Ženy, které pracovaly v očkovacím centru, jsou podle něj obviněny také ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny a mladší z žen je navíc podezřelá z přijetí úplatku.  „Vzhledem k tomu, že zničila více než 70 dávek vakcíny, také z poškození cizí věci,“ doplnil Jaroš. 

Za trestné činy hrozí ženám tresty s různou trestní sazbou, z nichž nejvyšší je až pět let vězení.

Podle nemocnice jde o selhání jednotlivců

Ženy podle zjištění police podváděly s očkovacím certifikáty nejméně od září loňského roku, dokument o vakcinaci získalo minimálně 74 lidí napříč republikou.

Vydání dalších osmi falešných certifikátů zabránili vsetínští kriminalisté.

„Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a následně vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc za jednu dávku,“ popsal Jaroš. 

Celkem si tak na těchto úplatcích přišly ženy na téměř půl milionu korun. Policistům se podařilo zajistit finanční prostředky v řádech statisíců. Za zavádění dat do systému dostala jedna z pracovnic očkovacího centra kosmetiku v několikatisícové hodnotě, druhá podle policistů žádnou materiální či finanční úplatu nedostala.

Vsetínská nemocnice dostala informaci o tomto jednání od veřejnosti začátkem prosince. „Dosud jsme v rámci vyšetřování vázáni mlčenlivostí. Na základě zveřejnění zprávy policií jsme ji nyní požádali o sdělení jmen osob, které se na této činnosti podílely,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Prousková.

Nedovedu si to vysvětlit, říká koordinátor

Podle ní se jedna však jedna z pracovnic přiznala a požádala o ukončení pracovního poměru. Na potvrzení druhého jména vedení nemocnice čeká.

„Současně jsme prověřili všechny nastavené postupy v očkovacím centru, oprávněné přístupy do informačních systémů atd. Nedošlo k systémovému pochybení, ale k selhání jednotlivců,“ doplnila ředitelka.

Krajský koordinátor očkování Jiří Lučan uvedl, že k případu nemá víc informací. „Ale nedovedu si vysvětlit, jak to prováděly. V očkovacích centrech je provázanost jednotlivých kroků. Od administrativy, přes potvrzení, že zájemce o vakcínu je skutečně na místě, konzultaci s lékařem až po samotné očkování,“ reagoval.

„Nevím v tuto chvíli, kde došlo k chybě, to musím probrat s nemocnicí. Ale pokud se ukáže, že by se to mohlo opakovat i jinde, budeme hledat možnosti, jak systém ještě víc zpřísnit a kontrolovat. Teď jsem ale přesvědčený, že došlo k selhání, které je v dalších očkovacích centrech vyloučené,“ dodal.

Policie potvrdila, že aktuálně další případ podvodných certifikátů ve Zlínském kraji nešetří.

Autoři: ,