Jihočeští vodohospodáři zdraží vodu pro obce, rostou náklady na zpracování

  9:12
Většina měst a obcí na jihu Čech nakupuje vodu od Jihočeského vodárenského svazu. Ten pro rok 2022 poměrně výrazně zvyšuje ceny. Kubík bude nově stát 18,80 koruny. Nyní bude záležet na radnicích, jestli se zdražení dotkne i obyvatel.
Ilustrační snímek.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V porovnání s loňským rokem je to nárůst o 1,55 koruny, tedy o devět procent. Rozhodlo o tom představenstvo Jihočeského vodárenského svazu (JVS), který tvoří zástupci 266 obcí a měst v regionu.

Důvodem jsou rostoucí náklady na elektřinu, zemní plyn, chemikálie a ostatní materiál potřebný ke zpracování vody. Očekávané je i zvýšení její ceny za nákup z římovské vodní nádrže.

Významnou roli ve zdražování hraje také povinná tvorba úspor na opravy a investice vodohospodářského majetku, ty se pro příští rok zvyšují ze 112 na 117 milionů. 

Prodej vody takzvaně předané je pro JVS prakticky jediným zdrojem příjmů. Svaz má spočítané, že kdyby prodal o dva miliony kubíků víc, tedy zhruba 18 milionů metrů krychlových, zdražovat by nemusel. 

„To mají ale v rukou města a obce, které na rozdíl od jiných mají ještě svůj vlastní zdroj. Ten je logicky levnější, protože zásobuje pouze konkrétní místo. Přitom se ale ani tato sídla bez vodárenské soustavy neobejdou,“ zmínil předseda představenstva JVS Antonín Princ. 

Doplnil, že se pro rok 2022 kvůli masivnímu zdražování už dále nepodařilo pokračovat podle dosavadního dlouhodobého obchodního modelu – držet cenu pod nebo na úrovni roční inflace. 

Zdražení JVS ještě neznamená, že se promítne i do koncové ceny pro obyvatele domů a bytů. V tomto případě o cenách rozhodují zástupci vedení jednotlivých obcí a měst a záleží i na dalších okolnostech.

Autor: