Můstek vznikl díky Raškově triumfu. Část se změní na muzeum a rozhlednu

  19:10
Ze skokanského můstku ve Frenštátě pod Radhoštěm skákaly legendy Jiří Raška, Jaroslav Sakala nebo Jiří Parma. Nejspíš už za dva roky se na věž dostanou také turisté, které má přilákat rozhledna a muzeum mapující historii frenštátských skoků na lyžích a život nejslavnějšího ze skokanů Jiřího Rašky.

Věž frenštátského skokanského můstku dostane nové oplášťování a nahoře vznikne rozhledna. Vnitřek získá zlatavý nádech a cestu po schodech bude lemovat takzvané vertikální muzeum Jiřího Rašky. | foto: Kamil Mrva Architects, s.r.o.

Schodiště bude zdobit zlatavá malba. To na připomínku zlatých medailí frenštátských skokanů.

„Věž se využívala pouze v době skokanských závodů, což byla škoda. Myslíme si, že tak neobvyklé místo přiláká dost zájemců,“ věří starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Ačkoliv můstek tvoří jednu z dominant Frenštátu pod Radhoštěm, věž s nájezdovou rampou stojí právě na katastru obce Trojanovice, frenštátské je až doskočiště.

„S městem jsme už domluveni a spolupracujeme,“ poznamenal trojanovický starosta.

Rekonstrukce má začít v roce 2018

Ve schodišti se nepočítá s exponáty, například Raškovy lyže mají ve frenštátském městském muzeu. Schody proto budou lemovat velkoformátové tabule s fotografiemi a texty.

Střecha věže se změní na rozhlednu. „Bude vidět nejen frenštátská kotlina a hřeben Radhoště, ale na druhé straně i vrcholek Velkého Javorníku,“ přiblížil starosta.

Turisty však nejspíše nebude nikdo provádět. Vstup má fungovat jen na turnikety.

„Po zaplacení určité částky člověk vstoupí dovnitř a další turniket ho pustí ven. Ne však už zpátky,“ vysvětlil starosta Trojanovic.

Tvůrci mají už projekt a dokumentaci, co nejdříve chtějí požádat o stavební povolení. Rozsáhlá rekonstrukce by pak mohla začít i skončit v roce 2018. Ještě ale není jasné, na kolik přijde.

„Počítáme s vícezdrojovým financováním, a to nejen z městského a obecního rozpočtu, ale snad také něco přispěje kraj a další instituce,“ plánuje Novotný.

Rekonstrukce věže můstku se stane součástí mnohaletého projektu zvelebení oblíbené lokality Horečky. Proměnila se už například restaurace Rekovice a nedaleký amfiteátr, vznikla zde naučná stezka.

Věž už opravu potřebuje

Architektonicky se většiny změn ujal Kamil Mrva z Kopřivnice. A ani skokanský můstek nebude výjimkou.

„Je to pro nás výzva, věží skokanského můstku jsme se ještě nezabývali,“ podotkl známý architekt a dodal, že podkladem pro zpracování projektové dokumentace se stala práce studentů, workshop se konal v minulém roce.

Změnu vítají i lyžaři. Podle předsedy frenštátské tělovýchovné jednoty Romana Klímy věž opravu potřebuje. „Ačkoliv se do areálu v posledních letech hodně investovalo, tak věž je už někde mezi dobrým a havarijním stavem,“ popsal.

Frenštátský můstek vznikl v letech 1969 až 1973 po Raškově vítězství na zimní olympiádě v roce 1968. Popularita skoků na lyžích v regionu totiž prudce vzrostla. Nikde jinde na světě nebyl tak velký můstek pokrytý umělou hmotou, loni získal i noční osvětlení. Areál se jmenuje po Jiřím Raškovi, zesnulém v roce 2012.

Autor: