Bagry začaly demolovat vepřín v Letech, kde stál za války tábor pro Romy

  12:04
Demolice bývalého vepřína v Letech u Písku začala. Po více než dvaceti letech politických obstrukcí se těžká technika pustila do areálu, který stojí na místě, kde byl za války romský koncentrační tábor. Pak tam postaví důstojný památník všem romským a sintským obětem holokaustu.

Bourání vepřína se ujala firma AWT rekultivace. Podle původních odhadů měla demolice stát vyjít na 110 milionů korun, díky současnému nedostatku stavebních materiálů a velké poptávce po jeho odkupu se ale cena výrazně snížila. Nyní je vyčíslena na 10,2 milionu.

„Jen kovy na střechách budov jsou za desítky milionů. Ušetřené peníze tak můžeme investovat do stavby památníku,“ sdělil ministr kultury Martin Baxa. Nový památník vyjde zhruba na 100 milionů a jeho stavbu bude financovat ministerstvo kultury a Norské fondy.

Demolice památníku má skončit nejpozději v prosinci tohoto roku a v průběhu toho příštího už by muzeum chtělo dokončit první etapu výstavby a areál otevřít návštěvníků.

„První etapou se rozumí rekultivace pietního místa, propojení areálu se stávajícím památníkem u provizorního hřbitova obětí a výstavba budovy návštěvnického centra se stálou expozicí. Tam budou vystaveny například archeologické nálezy z tábora,“ upřesnila ředitelka Muzea romské kultury, Jana Horváthová. Druhá etapa projektu se pak zaměří na venkovní expozici, ta bude tvořena zejména vysázenými stromy, pěšinou a pietním místem.

Demolic oficiálně zahájili politici a zástupci Muzea romské kultury, které areál nyní spravuje, už minulý pátek. Tehdy jen odebrali z hromádky betonové cihly. Romský aktivista Čeněk Růžička se pak s několika kolegy pustili do jedné z budov krumpáči a kladivy.

Při této příležitosti si mohla areál naposledy prohlédnout také veřejnost. „Chtěl jsem, aby děti viděly tu brutalitu, protože postavit prasečák na takovém místě je opravdu otřesné. Jsem moc rád, že se to konečně dalo do pohybu a vznikne tu památník. Jen mě mrzí, že tu nenechají víc současných staveb. Ty totiž naši bezohlednost ukazují nejvíce a člověk si z nich odnese nejsilnější zážitek,“ sdělil Tomáš Machek, který sebou přivedl celou svou rodinu.

Táborem v Letech, který podle historiků fungoval od srpna 1942 do května 1943, prošlo 1 308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od bývalého tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou. Stát areál odkoupil v roce 2018 za 450 milionů od firmy Agpi, která tam chovala 13 tisíc prasat.