Nový územní plán Českých Budějovic má platit za rok, řeší mosty nebo parky

  8:42
České Budějovice čeká v příštích letech výrazná proměna. Umožní ji nový územní plán, jehož návrh teď zkoumají místní odborníci a hlavně komunální politici. Dokument chtějí schválit ještě do konce svého volebního období, což je pro ně úkol číslo jedna.

České Budějovice pohledem z balónu | foto: Petr Lundák, MF DNES

Návrh plánu zpracovává brněnský Institut regionálních informací (IRI) už třetím rokem. Stalo se tak po fiasku, kdy krajský úřad zrušil aktualizovaný územní plán kvůli vadám. IRI na konci září představil návrh nového plánu vedení města.

„Byla to první pracovní schůzka, materiál čeká ještě další posuzování,“ potvrdil první náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice, OPB), který má územní plán na starosti.

Podle jednatelky IRI Milady Kadlecové se při setkání dohodli na některých dílčích úpravách. „Už nejsme svázáni termínem červen 2022, dokdy měl současný územní plán platit. Podle novely stavebního zákona je to až rok 2028. Máme k tomu větší klid,“ sdělila Kadlecová.

Zpracovatel i zadavatel přesto chtějí dokončit celý proces tak, aby dokument začal fungovat už příští rok. Na definitivním předání pracovní verze se dohodli do tří měsíců. 

Pak materiál projde veřejným projednáváním a schválením zastupiteli, do té doby platí starý územní plán z roku 2000.

Přes otevřený časový prostor chtějí současní politici podle Thomy celou proceduru stihnout ještě v tomto volebním období. Část zástupců subjektů a veřejnosti, kteří do zadání plánu posílali podněty, tomu nevěří.

Prorokují, že kolem veřejného projednávání se může strhnout mela, jež nakonec ovlivní i komunální volby. Konečné řešení podle nich převezmou noví zastupitelé po volbách v říjnu 2022.

Až 132 tisíc obyvatel ve městě

Ačkoli celý materiál je stále živý, budějovickým radním je už jasné, jak bude město po roce 2022 vypadat. Přes média se například nechávají slyšet, že bude mít až 132 tisíc obyvatel, čtrnáctipatrové obytné domy nebo nové lokality pro stavby v dnešních ochranných zónách. 

To se týká třeba letiště, kde developeři tlačí na zmenšení pásma ochrany, nebo vysílače Českých radiokomunikací v Husově kolonii, kde se nesmí stavět v okruhu 500 metrů.

„Vím o jedné novince, v místě by měli zrušit vysílač, kolem kterého je ochranné pásmo. Zájem developerů je zde opravdu veliký,“ informoval před časem Thoma.

MF DNES proto oslovila generální ředitelství Českých radiokomunikací. „Ochranné pásmo je stanovené v rozsahu, který zaručuje v této lokalitě ochranu zdraví obyvatel. Neplánujeme zde žádné změny,“ oponovala mluvčí společnosti Anna Tůmová.

„Velké oči“ komunálních politiků potvrzují i další jejich informace. Zatímco v zadání územního plánu se počítá s budoucím městem pro až 110 tisíc obyvatel, podle náměstka primátora Ivo Moravce (OPB) to bude 132 tisíc.

Radní už schválili územní studii na nové sídliště, kterou si nechala zpracovat městská teplárna. Bude mít 38 tisíc nových obyvatel. Vyroste ve východní části katastru mezi dálnicí a železnicí jako zelené městečko s místy i výškovými domy. Autorem urbanistické studie je Atelier 8000. Tvrdí, že místo vyprodukuje až 28 tisíc pracovních míst, půlmiliardový daňový příjem ročně a nabídne atraktivní bydlení pro mladé rodiny.

Připomínky podaly i okolní obce

Kromě takových vizí se návrh územního plánu reálně zabývá rozvojem staveb, infrastruktury a zeleně. Zpracovává požadavky, aby nové domy mohly vznikat i v současných povodňových zónách a na předměstích, jako jsou Haklovy Dvory, Třebotovice či Kaliště, tedy v místech, kde dosud chybí i kanalizace.

Dokument uvažuje o dalších přemostěních Vltavy, lávkách přes výstaviště a Dlouhou louku u Husovy třídy, dopravním propojení ulic a sídlišť, výstavbě kruhových křižovatek, zastavění zahrádkářských kolonií i vzniku podzemních parkovišť. Také o výstavbě nového divadla a vědeckotechnických parků.

Nové parky plánuje město u Vráteckého potoka, v Husově kolonii nebo při dálnici. Chce stabilizovat přírodní ochranu kolem Vrbenských rybníků a nádrže Bagr ve Stromovce. Naopak ve stavební pozemky chce proměnit meandry u Suchomelu na severním okraji města.

„Jedna věc jsou představy politiků a druhá veřejnosti. Do schválení územního plánu je ještě dlouhá cesta,“ míní architekt a zastupitel Rudolfova Stanislav Kovář, který je sám spoluautorem několika územních plánů jihočeských obcí.

Připomínky dávaly do budějovického plánu také okolní obce, jež jsou na krajském městě závislé. Rudolfovští zastupitelé požadují lepší dopravní spojení, mimo jiné i pro cyklisty. Novému Vrátu se zase nelíbí plány budoucí velkokapacitní spalovny odpadů, která má vyrůst v jejich sousedství. 

Dobrá Voda chce zachovat tradiční panorama, aby při pohledu z východu na krajské město se historické jádro a Černá věž neutopily mezi výškovými stavbami. Veřejnost, alespoň podle prvních připomínek, chce chránit parky a biokoridory, zakládat nové zelené plochy a lépe pečovat o památky. Také nezahušťovat město novými bytovými domy, což je zase přání developerů.

Politici „běží“ závod podruhé

S trochou nadsázky lze říci, že nejagilnější komunální politici startují v závodě o územní plán už podruhé. Aktualizaci starého dokumentu, který nakonec kraj v roce 2015 zrušil, prosadili bývalí zastupitelé přes varování odborníků, kteří radili vypracovat plán zcela nový. Vedla je k tomu starost o to, aby zakázka nebyla moc drahá. Část těchto zastupitelů na radnici stále působí.

Vypracování nového územního plánu přidělili v roce 2019 zpracovateli, jenž nabídl ze čtyř zájemců nejnižší cenu – 8,2 milionu. Ta zahrnuje pouze jediné veřejné projednávání, což je podle odborníků nestandardní pro tak důležitý dokument. 

Právě netransparentní veřejná projednávání srazila vaz předchozímu aktualizovanému územnímu plánu. Někteří budějovičtí architekti a projektanti už teď odhadují, že konečné slovo bude mít opět krajský úřad.