iDNES.cz

Pacientům se v Ústí nad Orlicí otevře nový urgent, vše bude na jednom místě

  8:08
Orlickoústecká nemocnice otevřela nový urgentní příjem za půl miliardy korun. Lidem začne sloužit během několika týdnů. Pavilon má zjednodušit i zrychlit přijímání pacientů, nabídne i nové prostory pro jednotky ARO a JIP.

Ani jedna z pěti nemocnic Pardubického kraje dosud neměla místo, kde by lékaři pacienty prohlédli, provedli diagnostické vyšetření a poslali na vhodné oddělení. Lidé se tak často nemocničními areály probíjejí na vlastní pěst, někdy si sami určují diagnozu a hledají pomoc podle svého uvážení.

Alespoň v Ústí nad Orlicí tato praxe zanedlouho skončí. Pardubický kraj dokončil nový pavilon s recepcí a čekárnou, kde se zdravotníci pacientů ujmou, provedou všechna potřebná vyšetření a pak rozhodnou, co dál.

„Pro základní vyšetření jsou v blízkosti recepce vyšetřovny chirurgie, interny, neurologie, ORL a urologie stejně jako vyšetřovna lékařské pohotovostní služby,“ uvedl oblastní ředitel pro zdravotní služby Orlickoústecké, Svitavské a Litomyšlské nemocnice Vratislav Dědek. Recepce, jednotlivé ordinace i jednotky JIP a ARO jsou velmi prostorné a plné světla. Některé diagnostické přístroje jsou už na místě, jiné se sem teprve přesunou.

„V rozsahu několika málo týdnů, řádově do jednoho měsíce, bychom chtěli otevřít intenzivní péči, přestěhovat ji ze starých prostor, a potom budeme otevírat ambulance,“ řekl Vratislav Dědek.

Generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald si myslí, že urgentní příjem může do Ústí nad Orlicí přilákat nové pacienty. „Může to trochu změnit tok pacientů v rámci východního regionu Pardubického kraje,“ uvedl.

V přízemí je vedle nízkoprahového příjmu pro pacienty, kteří dorazí sami, i takzvaný vysokoprahový příjem s odděleným vstupem pro transport nemocných z vozů zdravotnické záchranné služby. V dalších dvou patrech vznikly lůžkové jednotky ARO a JIP, které jsou napojeny prostřednictvím spojovací chodby se stávající budovou B na operační sály.

Spory utichly, kraj slíbil postavit stěnu

Výstavbu provázely spory se sousedy novostavby, kterým vadil způsob, jakým projektant vyřešil vykládání pacientů z vozů záchranářů přímo z ulice Jana a Josefa Kovářů.

Urgentní příjem

Stavba čtyřpodlažního pavilonu, který je součástí Orlickoústecké nemocnice, stála půl miliardy korun. Pardubický kraj získal na její vybudování dotaci ve výši 150 milionů korun z Evropské unie.

V prvním podlaží je čekárna s recepcí, kde je ambulantní a vyšetřovací trakt včetně radiodiagnostického pracoviště.

V dalších podlažích je jednotka ARO s dvanácti lůžky včetně zázemí pro pacienty a personál a jednotka JIP se čtrnácti lůžky také s potřebným zázemím.

Sousední domky od sanitek bude dělit jen několik zasazených stromků, úzká ulice a chodník. Místní chtěli postavit plot, aby zranění měli alespoň trochu soukromí a oni si nepřipadali, že se přestěhovali do areálu nemocnice. Krajský soud dvakrát kvůli stížnostem lidí zrušil územní rozhodnutí na stavbu a krajští politici nakonec letos slíbili, že prostor pro vykládání pacientů od ulice oddělí stěnou.

„Jejich stížnosti chápu, proto jsme jim vyšli vstříc,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

Michal Pech, který bydlí v domku naproti novému pavilonu, doufá, že politici své slovo splní. „Můžu tomu věřit, a nemusím, nic hmatatelného nemám. Bojím se, že se přestřihne páska, a na nás se zapomene,“ řekl.

V minulosti zástupci kraje tvrdili, že nějakou formu urgentního příjmu by měly mít všechny nemocnice s akutní péčí. Po Ústí nad Orlicí se ho dočkají Pardubice, tamní centrální příjem však nebude hotový dříve než na konci roku 2023, ale spíše později. Matoušková uvedla, že úpravy by se v budoucnu měly dotknout i zbylých nemocnic v Chrudimi, Svitavách a Litomyšli.

„To, jak jsou okresní nemocnice postavené, už neodpovídá dnešním standardům. Proto vypracováváme generely, kde budeme pracovat na přetvoření přijímání pacientů,“ řekla.

zpět na článek