Kraj nezavře centrum pro uprchlíky. Pomoc je stále potřeba, říká Půta

  8:28
Praha zavírá, asistenční centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v Liberci však zůstane otevřené. Potvrdil to hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

V Libereckém kraji funguje asistenční centrum od 1. března. Snímek vznikl krátce po otevření. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„I přesto, že osob, které přicházejí do centra, ubývá, nehodláme ho nyní zavírat. I když jich je už méně než předtím, považuji za lidské a správné jim i nadále pomáhat v jejich nelehkých začátcích v cizí zemi. Navíc provozovat Krajské asistenční centrum pomoci je naší povinností, jelikož ještě stále trvá vládní nařízení související s nouzovým stavem,“ uvedl hejtman.

Pražské asistenční centrum ve Vysočanech přijímalo válečné uprchlíky do středečního večera. Primátor Prahy Zdeněk Hřib jako důvod zavření uvedl přeplněné kapacity hlavního města. Centrum od začátku války odbavilo kolem 98 tisíc běženců.

Liberecké centrum momentálně funguje od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin. Původně bylo otevřené i o víkendech, ale kvůli klesajícímu počtu uprchlíků omezilo provoz. V sobotu a v neděli však poskytuje možnost přespání. Podle hejtmana je v současnosti jeho vytíženost asi dvacet procent.

„Dál budeme nabízet ubytování těm, kteří ho budou potřebovat. Máme volnou kapacitu zhruba 1700 míst,“ uvedl hejtman, který reagoval také na návrh pražského primátora o přesunu třiceti tisíc uprchlíků z hlavního města.

„Uprchlíci mají nárok se rozhodnout, kde budou bydlet. Není možné je proti jejich vůli stěhovat,“ vyjádřil se hejtman. Podle něj se budou stejně koncentrovat v místech, kde už před válkou fungovaly ukrajinské komunity. „Systém musí nastavit vláda,“ uvedl dále Půta.

Rozhodnutí Prahy už kritizovali i další hejtmani. Například pardubický hejtman Martin Netolický se dokonce vyjádřil, že pokud zavře Praha, Pardubice také. K tomu však nakonec Pardubický kraj nepřistoupil.

Centrum přijalo 14 800 uprchlíků

V Libereckém kraji funguje asistenční centrum od 1. března. Kraj pro něj vyčlenil prostory v budově D krajského úřadu, kde dříve fungovalo také očkovací centrum. Jeho chod zajišťují krajští hasiči. Centrum dosud odbavilo 14 800 uprchlíků, z toho více než čtyřem tisícům poskytlo i ubytování.

„Ostatní osoby jsou ubytovány v rodinách, anebo si ubytování zajistily jiným způsobem,“ uvedl ředitel krajských hasičů Jan Hadrbolec. Za poslední týdny podle něj projde denně centrem zhruba 45 lidí. „Vždy v pondělí je počet asi 100 až 110 osob, v ostatních pracovních dnech je počet nižší,“ dodal Hadrbolec.

Nejvíce uprchlíků odbavilo liberecké centrum 9. března, kdy jím prošlo 791 lidí. V centru od počátku působí i liberecký Český červený kříž. „Už nás tam není sedm jako v prvních týdnech, ale jsme tam ve dvou, ve třech,“ uvedl ředitel Oblastní spolku ČČK Liberec Ondřej Hradec.

Stále je podle něj potřeba humanitární pomoc. „Vítáme, když někdo přinese hlavně trvanlivé potraviny nebo hygienické potřeby,“ upřesnil Hradec, podle kterého solidarita lidí pozvolna klesá. „Už to není tak živelné jako na začátku,“ dodal.