Zlínští vědci v evropském týmu vymýšlejí, jak v budoucnu skladovat energii

  16:38
Univerzita Tomáše Bati jako jediná výzkumná instituce zastoupí Česko i země bývalého východního bloku v evropském projektu Stories, do něhož se zapojilo 17 států. Čtyřletý projekt je navázaný na tzv. Evropskou zelenou dohodu.

Centrum polymerních systémů zlínské Univerzity T. Bati. | foto: Jan Salač MAFRA

Ta chce do roku 2050 zajistit obyvatelům Evropské unie čisté ovzduší, ekologičtější energie nebo udržitelnou ekonomiku. Ve Zlíně se do výzkumu zapojí dvacítka vědců, inženýrů a doktorandů z Centra polymerních systémů nebo fakulty managementu a ekonomiky.

„Budeme se věnovat výzkumu skladování energie,“ naznačil ředitel Univerzitního institutu Petr Sáha.

„Několik let už pracujeme na energetických materiálech, věnovali jsme se vodivým polymerům a od toho je jen krůček k energetickým úložištím.“

Ve zmíněném projektu se odborníci, univerzity a instituty z mnoha zemí zaměří na to, jak řešit skladování energie, a mít tak v budoucnu k dispozici úložiště, která doplní energii získanou z obnovitelných zdrojů, z větrných či solárních elektráren. 

Centrum polymerních systémů zlínské Univerzity T.Bati

Technologií skladování energie je mnoho, patří do nich tzv. zelený vodík, bateriová úložiště, rozložitelné a kompostovatelné baterie a podobně. Konsorcium se bude zabývat všemi, aby byl výzkum v této oblasti komplexnější. 

„Jsme součástí konsorcia v roli přidruženého partnera a museli jsme splnit hlavně excelenci výzkumu,“ podotkla k účasti UTB Viera Pechancová z fakulty managementu a ekonomiky, která se na projektu podílí.

„Dalším kritériem, díky kterému jsme uspěli, byl také kontakt s mezinárodními institucemi a spolupráce na různých tématech a projektech.“

Zlínští vědci se budou zabývat nejen novými technologiemi v této oblasti, ale i vzděláváním a sociálně ekonomickými dopady na společnost.

Autor: