V Hradišti vystavují nevšední umění z nití, špagátů, dřeva i špendlíků

  16:08
Zažité představy o nutnosti porozumět umění na první pohled boří nová expozice Slováckého muzea v Uherském Hradišti s názvem Textile Art of Today, tedy Textilní umění dneška. Nedávno zahájená výstava je vidění až do 16. října.

Třeba americká umělkyně Ashley Catharine Smithová přivezla vyšívanou fotografii, již vyzdobila speciální francouzskou technikou tkaných uzlů a vše doplnila mořskými korálky. Výsledkem je efektní zobrazení vášnivého spojení dvou jazyků muže a ženy.

Maďarka Andrea Ruttka použila do svého textilního obrazu nazvaného Světelné znečištění obyčejné špendlíky.

„Špendlík je nejdůležitějším, dokonce nevyhnutelným nástrojem na šití,“ uvedla umělkyně. „Píchnutí sem, píchnutí tam. Drobné otvory zůstávají a nic se neobejde bez stopy. Špendlíky určily vzory šití a způsob našeho života.“

Výstava Textile Art of Today v Uherském Hradišti je prezentací světové textilní a vizuální tvorby. K vidění je pouze jednou za tři roky ve čtyřech vybraných evropských galeriích. (červenec 2022)

Mezi netradičními materiály jsou i použité kávové filtry, plasty, lisovaný papír či naplavené dřevo z pobřeží Baltského moře. Právě s ním pracovala Lotyška Baiba Osite na díle, jež nazvala Modrý, šedivý a červený čtverec.

Organizátoři nezvolili anglický název Textile Art of Today náhodně. Přehlídky se účastní 83 umělců ze všech kontinentů a angličtina všechny stmeluje. Výstava je šestým dílem mezinárodního trienále, jehož ideou je přehlídka současné světové textilní a vizuální tvorby jako moderní a dynamické disciplíny.

Umělci ve Slováckém muzeu navazují na přehlídky v Bratislavě, Budapešti a Prešově, jejich posledním letošním zastavením bude na podzim polský Krakov.

„Představení umělců ve čtyřech sousedních státech znásobuje význam celého projektu ve středoevropském prostoru,“ uvedl kurátor výstavy Lukáš Malina.

Organizátoři vzdávají přehlídkou hold v roce 2005 předčasně zesnulé výtvarníci Boženě Augustínové-Rochovanské z Topolné. „Hlavní cena trienále je pojmenována po této umělkyni, jež se prosadila v různých uměleckých oblastech,“ uvedla mluvčí muzea Petra Bubeníková.

Díla Augustínové-Rochovanské k vidění kvůli jejich rozměrnosti a nedostatku prostoru nejsou.