Lidé v Táboře si prohlédli novou halu, zaujal modrý tartan i odkryté kabely

  12:54
V Táboře představili novou víceúčelovou halu, která nabízí zázemí pro míčové sporty, atletiku i tanec. Stavba trvala rok a půl a stála 165 milionů korun.

Na slavnostní otevření nové haly v areálu stadionu Míru, která táborskou radnici vyšla na 165 milionů korun bez DPH, zavítalo ve čtvrtek odpoledne okolo stovky návštěvníků. Prohlédli si zázemí, atletický koridor, vyzkoušeli sezení na tribuně a pak chválili. Moderní sportoviště se jim líbilo.

Původní halu poblíž nádrže Jordán postavili před více než 90 lety. Měla sloužit jen dočasně pro tehdejší zemskou výstavu. Nakonec ji využívali sportovci desítky roků. Postupně však přestala splňovat celou řadu požadavků, a tak ji město nechalo zbourat. Na jejím místě dnes stojí nové víceúčelové zařízení.

Navenek hala vypadá mohutně, ale uvnitř je vzdušná a prostorná. Svým vzhledem dominuje okolí. Stala se součástí sportovního areálu stadionu Míru a významně rozšiřuje nabídku vyžití pro mnoho sportů. Práce na ní trvaly rok a půl.

Začátky stavby nebyly podle starosty Tábora Štěpána Pavlíka jednoduché. „První komplikací bylo dokončení projektové dokumentace. Chtěl bych vyzdvihnout práci architekta Stanislava Kotrčky, který převzal projekt po trošku nešťastném výkonu původního ateliéru, se kterým jsme se nedohodli a nakonec to skončilo soudním sporem. Tak komplikovanou stavbu není jednoduché navrhnout,“ sdělil.

Návštěvníky zaujaly kabely, které v celém areálu nejsou zakryté žádným podhledem a plní tak i estetickou funkci. „Je to moc hezké. Moderní. Také se mi líbí, že jsou jednotlivé části propojené. Tohle nám může každý závidět,“ potěšilo jednu z návštěvnic, která žije v Táboře.

Hala je rozdělená na dvě budovy. V přízemí objektu s označením A je atletický tunel včetně prostoru pro technické disciplíny, jako je skok do výšky a dálky i skok o tyči. Vše na sebe navazuje a je propojené schodišti a výtahem. Nechybí posilovna a zázemí pro sportovce a diváky.

„Je to nádherná hala. Ještě jsem nikdy nebyl u žádného takového otevření. Modrá barva tartanu je krásná. Já jsem tenista, tak mi tu schází možná jen prostředí pro tenis. Ale jinak je to naprosto perfektní,“ sdělil své dojmy Tomáš Kolář.

Spokojený je i předseda oddílu Atletika Tábor Petr Nývlt. „Nové prostory pomohou v rozvoji sportovců. Poskytnou také lepší podmínky pro celoroční přípravu. V hale trénujeme každý den, protože máme hodně skupin. Je to pro nás velký bonus hlavně v zimě,“ konstatoval.

Doplnil, že další výhodou je možnost trénování běhu i technických disciplín v tretrách díky tartanovému povrchu. „Všechno je navíc v jednom areálu. Z tohoto hlediska se nám podmínky pro přípravu zásadně zlepšily,“ svěřil se Nývlt.

Elektřinu v budoucnu dodají solární panely

V prvním patře jsou pak šatny, které budou k dispozici pro sportovce v celém areálu stadionu Míru. Nechybí ani bezbariérové koupelny. Součástí budovy A jsou dále dvě menší víceúčelové tělocvičny, taneční sál prosvětlený okny a místnost režie s výhledem na stadion.

Budova B je hala s tribunou rozdělenou do několika sektorů, na kterou se vejde až 500 diváků. Plocha o rozměrech 45 krát 25 metrů je natolik velká, že splňuje podmínky i pro prostorově nejnáročnější halové sporty, jako je florbal, házená či futsal.

Navíc se dá napříč rozdělit mobilními zástěnami, které se spouštějí ze stropu, což umožňuje odehrát na ploše najednou třeba tři volejbalové nebo dva basketbalové zápasy. Celkově může v nové víceúčelové hale sportovat současně a nezávisle na sobě hned osm skupin.

Plocha střechy je přes tři tisíce metrů čtverečních a v budoucnu poslouží jako místo pro fotovoltaické panely, které mají podle propočtů odborníků vyprodukovat více energie, než jaká je potřebná pro chod budovy. Proto je nová hala propojená s plaveckým stadionem a přebytek energie bude možné využívat i tam.