Z Brna předpovídají sucho pro celý svět, zapojit se může každý přes mobil

  11:24
Sucho pro téměř celou planetu nově monitorují a předpovídají vědci brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe). Vědci jsou známí jako provozovatelé webu Intersucho.cz a své znalosti spojili se schopností vývojářů zobrazit meteorologická data, která oslovují miliony uživatelů denně.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

„Vznikl nástroj, který umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha a předpovědět vývoj pro nejbližších deset dní. To doposud žádný globálně dostupný nekomerční nástroj neumožňoval,“ informuje mluvčí ústavu Hana Šprtová. Spolupracují na tom s programátory platformy Windy.com.

Díky tomu, že je platforma Windy orientována i na uživatele mobilů, stává se tato nová předpověď sucha rázem dostupná takřka pro všechny.

Jak poukazuje Monika Bláhová podílející se na technickém vývoji systému, spolu s mapami sucha se spouští i globální systém sledování jeho dopadů. Ten umožní, aby se do spolupráce na studiu sucha a jeho monitoringu zapojil každý, kdo má mobilní telefon a minutu času.

„Ačkoli máme o počasí i suchu zdánlivě nepřeberné množství informací ze satelitů a počítačových modelů, jsou zprávy přímo od autentických pozorovatelů na místě nenahraditelné,“ říká Bláhová.

Tvůrci projektu předpokládají, že se stejně jako v Česku zapojí do pozorování uživatelé systému, což pomůže například zemědělcům v rozvinutých i rozvojových zemích.

Jak se zapojit nyní

  • Data se odesílají přes stránku intersucho.cz/cz/dotaznik/
  • Uživatelé navolí okres a katastr 
  • Ve vygenerovaných otázkách hledají ty odpovědi ohledně půdy či množství srážek, které odpovídají situaci u nich doma

Podle jednoho z hlavních autorů nové verze modelu Milana Fischera má nový globální systém přínos i pro web Intersucho tím, že dává lokálním a detailním předpovědím globální kontext. Současně testuje metody používané v tuzemsku v extrémních podmínkách pouští či deštných pralesů. 

„Naše dosavadní zkušenosti ukazují, jak je důležité mít kromě globálního i detailní lokální systém. V globálním rozlišení jsou například sucha v Česku zkreslena, ale pořád nám to dává možnost vidět naše sucho v evropském kontextu,“ podotýká.

Lidé už mohou sledovat předpovědi světového sucha na Windy.com, od letošní vegetační sezony se dočkají i uživatelé webu Intersucho.cz.