Nemocnice má nové CT s umělou inteligencí, unese až třistakilového pacienta

  17:48
Špičkový přístroj výpočetní tomografie, známější pod zkratkou CT, přibyl nyní v nemocnici ve Šternberku na Olomoucku. Mimo jiné zvládne pořídit až padesát snímků za sekundu, což zkracuje délku vyšetření.

Nový špičkový CT přístroj šternberské nemocnice. | foto: Nemocnice AGEL Šternberk

Stroj za třináct milionů korun je například vybaven programem, který potlačuje případná zkreslení a umožňuje získat ostrý a kvalitní obraz vyšetřované oblasti, což výrazně zlepšuje kvalitu skenů.

Konstrukce zase zohledňuje fakt, že v populaci přibývá obézních či dokonce morbidně obézních lidí. Nosnost stolu, na němž pacient leží, je tak 300 kilogramů.

„Přístroj je také vybaven umělou inteligencí a doplněn serverem se třemi diagnostickými stanicemi, které svým softwarovým vybavením nabízejí široké možnosti dodatečného zpracování obrazu. Rovněž má i program pro snížení radiační zátěže pacienta,“ řekla primářka radiodiagnostického oddělení Jindřiška Judasová.

Nemocnice Agel Šternberk je podle ní první v Česku, která přístroj této kategorie a s takovým vybavením získala.

„Nové CT nám umožní zvýšit kvalitu vyšetření na našem pracovišti. Zatím provádíme vyšetření plicní, břišní a rovněž mozku, výhledově pak máme v plánu přidat vyšetření končetinových tepen,“ nastínila primářka.

Další nové přístroje pro vyšetření na JIP a ARO

Nemocnice získala i další špičkové diagnostické přístroje, které slouží při rentgenování. Prvním je pojízdný skiagrafický přístroj v ceně téměř šesti milionů korun, který doposud ve špitálu chyběl.

Pojízdný skiagrafický přístroj pro rentgenování dosud šternberská nemocnice vůbec neměla.

„Slouží pro vyšetření imobilních pacientů ve vážném stavu na ARO a JIP. Jeho hlavní výhodou je plná automatizace při centrování vyšetřované oblasti a s tím související urychlení celého vyšetření,“ nastínila Judasová s tím, že už loni byly na oddělení nainstalovány i dva nové stacionární skiagrafické přístroje, které nahradily dosluhující techniku.

„Oba jsou s přímou digitalizací a jeden je vybaven plnou automatikou při volbě snímkovacího protokolu. Přístroje využíváme k vyšetření dospělých i dětských pacientů, ročně je jich zhruba dvacet tisíc,“ shrnula Judasová.

Poslední novinkou je pak mobilní rentgen v ceně dvou a čtvrt milionu, jenž je určen k vyšetřování imobilních pacientů přímo u lůžka a nahradil starší vybavení.

„Využíváme ho k vyšetření pacientů na ARO a JIP, v současné době hlavně ke snímkování covidových pacientů v těžkém stavu, hospitalizovaných na ARO,“ přiblížila primářka.

Autor: