Za výrobu drog padly osmileté tresty, pro gang pracoval i zahradnický pár

  15:56
Trojice mužů z Chebska a Sokolovska si může v kalendáři zaškrtnout datum 23. září 2027. Pokud nedosáhnou dřívějšího propuštění, skončí jim ten den osmileté tresty za výrobu a distribuci kilogramů drog, ke kterým je odsoudil trestní senát Krajského soudu v Plzni. Do trestu se jim počítá i dosavadní dvouletý pobyt ve vazbě.

Jan a Michal Bambasovi společně s Radkem Kokym stáli podle rozsudku za nákupem surovin s varnou, výrobou drog a podíleli se i na jejich prodeji. Rozjeté obchody jim překazily 23. září 2019 desítky policistů a celníků, když při velkém zátahu zatkli celou skupinu. Ta takhle fungovala nejméně pět měsíců.

Trojice doznala vinu hned na začátku soudního procesu, dnes okamžitě přijala i tresty. „Klient se vzdává odvolání,“ hlásili postupně advokáti všech tří hlavních souzených. Když souhlasil i státní zástupce, rozsudky okamžitě nabyly právní moci.

Obžalovaným hrozily tresty od osmi do dvanácti let vězení.

Do zatýkání a následných domovních prohlídek bylo před dvěma roky nasazených asi 150 policistů a celníků. Ve vytipovaných domech, bytech, chatách a garážích v kraji našli nejen už hotovou drogu pervitin a marihuanu, ale i další suroviny a zařízení pro výrobu drog, vybavení pro pěstírnu konopí, zbraně a stovky tisíc korun.

Policisté, kteří na případu pracovali, zmapovali několik prodejů pervitinu i zákazníkům z Německa za tisíce eur. Mezi zákazníky ale byli i Češi včetně policisty v utajení s krycím jménem Luboš, který od gangu za 300 eur koupil 9,9 gramu drogy.

Manželé dostali podmínky

Policistům se podařilo dopadnout i muže původem z Bulharska, který dodal partě přes čtyři kilogramy koncentrátu potřebného pro výrobu pervitinu za téměř milion korun. Ten ale osmiletý trest odmítl a okamžitě se odvolal.

Tresty na samé spodní hranici trestní sazby soudci podle svých slov zohlednili prohlášení viny u trojice hlavních obžalovaných. „S ohledem na jejich prohlášení viny jsme tresty ukládali i do mírnějšího typu věznice,“ uvedl soudce Jan Hostaš.

Soudci potrestali podmíněnými tresty ještě manželský pár, který obžalovaným půjčil sklep chaty a foliovník pro pěstování konopí. Pracovali pro ně i jako zahradníci - rostlinky jim zalévali, hnojili a stříhali před sušením.

Plzeňští soudci se kvůli kauze ještě budou muset sejít, až budou rozhodovat o majetku obžalovaných. „Tam bude zapotřebí další dokazování, nechtěli jsme tím prodlužovat trestní řízení,“ vysvětlil soudce.

Autor: