Kraj napodruhé schválil půjčku učitelce, která se soudí s vedením školy

  13:40
Se třísettisícovou půjčkou od Karlovarského kraje může počítat pedagožka Gymnázia Sokolov Dana Wittnerová, která se soudí s vedením školy kvůli neplatnosti výpovědi. Pomoc učitelce prosazovali v krajském zastupitelstvu členové opozičního klubu ANO. Na květnovém jednání návrh neprošel, nyní jej podpořili i někteří koaliční politici.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Je to šílená situace. Soudní spory hradí škola ze svých peněz a potažmo z peněz kraje jako zřizovatele,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a krajská zastupitelka ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Podle krajského radního pro školství Jindřicha Čermáka (Piráti) soudní spory zatím přišly na téměř čtvrt milionu korun.

Dana Wittnerová vede se školou aktuálně třetí soudní spor. Jeho podstatou je tvrzení, že byla ze školy propuštěná pro nadbytečnost. Dva procesy už pedagožka vyhrála. Nejdřív se ohradila proti způsobu doručení výpovědi a posléze proti její kvalifikaci.

Wittnerová učí na gymnáziu angličtinu. Podle vedení školy je základním problémem fakt, že má vzdělání pouze pro druhý stupeň základních škol. Gymnázium nabídlo propuštěné angličtinářce vyrovnání ve výši dvou milionů korun. Podle Wittnerové bylo ale podmíněné tím, že ze školy odejde. A to odmítá.

„Odmítám i tvrzení, že jsem to já, kdo je problémový. Už jsem čtyři roky ve stavu, kdy jsem musela zrušit všechna spoření, pojištění i prodat nemovitost. A to jsem celý život pracovala,“ řekla v květnu na mimořádném jednání zastupitelstva. Dodala, že požadavek, aby se dobrovolně vzdala místa ve škole, vnímá jako vydírání.

Může to být nebezpečný precedent, varuje kraj

Radní Čermák už před květnovým jednáním krajského zastupitelstva upozorňoval, že pře mezi vedením Gymnázia Sokolov a Danou Wittnerovou je běžným pracovněprávním sporem.

„Ředitel Gymnázia Sokolov a Krajského vzdělávacího centra, stejně jako ředitel každé jiné krajské školy, je plně kompetentní řešit problém, který vznikne mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Musí přitom postupovat podle právního řádu a v případě pana ředitele Jiřího Widže rovněž podle doporučení právníků, kteří se případem zabývají,“ komentoval před měsícem kauzu Čermák.

Tento názor, tedy že by politici neměli zasahovat do pracovněprávních sporů, zastává i hejtman kraje Petr Kulhánek (STAN). V květnu chyběl na mimořádném jednání krajského zastupitelstva ke schválení návratné půjčky pedagožce jediný hlas.

Vedení kraje už tehdy varovalo, že se schválení půjčky může stát precedentem, na jehož základě by se na kraj mohli začít obracet lidé se žádostmi o finanční pomoc v různých životních situacích. Kraj přitom už v minulosti podpořil občany v krizových momentech, ale šlo například o podporu těch, kteří přišli o práci při krachu velkých regionálních výrobců porcelánu.