iDNES.cz

Rozhlednám na Slovácku hnijí základy, po jedenácti letech je strhnou

  14:48
Jedenáct let vylepšovaly lidem zážitky z Bílých Karpat, teď půjdou tři ze šesti dřevěných rozhleden stojících na Uherskobrodsku k zemi. Kvůli havarijnímu stavu zmizí rozhledny u Bánova, Bystřice pod Lopeníkem a Vlčnova.

Rozhledna Králov u Bánova je uzavřená (červenec 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Havarijní stav třináct metrů vysokých vyhlídek způsobila hniloba dřeva. Pravděpodobně stejný osud čeká dříve či později rovněž konstrukce u nedaleké Korytné, Nivnice či Suché Lozi, kde zatím žádná bezpečnostní opatření neplánují.

Všechny rozhledny jsou z měkkého smrkového dřeva, a to se navzdory opakovaným nátěrům, impregnacím a celkově pečlivé údržbě ukázalo jako krajně nevhodný materiál. „Postupný zánik oblíbených vyhlídek je neodvratný,“ konstatoval starosta Bánova Marek Mahdal.

Nejdříve ze všech skončí bánovská rozhledna Králov. Obec plánuje její rozebrání ještě do konce prázdnin. Zachovalou střechu využije na stejném místě pro vznik menšího altánu.

„Objednáme si jeřáb, který střechu sundá, a nejzachovalejší díl pak postavíme na pilíře,“ plánuje Mahdal. „Získáme sice jen bezpatrový, ale určitě hezký a útulný altánek na oblíbeném místě,“ míní.

Ve Vlčnově a Bystřici pod Lopeníkem platí už několik týdnů přísné zákazy vstupu, na obou místech visí na deskách přitlučených u vstupů výstrahy. Například destrukce rozhledny Pod Vojanskú, jež stojí v katastru Bystřice pod Lopeníkem, dospěla letos podle tamního starosty Martina Gavendy do fáze, kdy není možný vůbec žádný způsob záchrany.

„Už není kde šroubovat, prasklin je příliš mnoho a zpevňovat není co,“ popisuje s tím, že první potíže začaly už předloni. „Tehdy se objevily první praskliny, které jsme sice pečlivě zacelovali impregnacemi a překrývali ochrannými nátěry, ale nepomohlo to. Bylo jich stále víc,“ přiblížil.

Bystřické rozhodování o likvidaci bylo rychlé a s ohledem na omezené finanční možnosti malé obce i jednoznačné.

„Jelikož by generální oprava stála milion korun, což je téměř trojnásobek pořizovací ceny rozhledny, raději ji strhneme a na volném místě si pořídíme nové odpočinkové místo. Uvažujeme o balančním nebo pocitovém chodníku a posezení,“ naznačil Gavenda. Plány na vznik nových odpočinkových míst oznámili rovněž ve Vlčnově a Bánově.

Rozhledny se otevřely na Silvestra 2011

Všech šest rozhleden zvládne průměrný cyklista navštívit za den, okružní jízda je zhruba 50 kilometrů dlouhá a převýšení nejsou nijak výrazná. „Každé z vyhlídkových míst je zajímavé tím, že i když jste stále v regionu Bílých Karpat, z každé rozhledny se vám rozprostře před očima jiný výhled,“ říká starosta Suché Lozi Václav Bujáček.

V případě sucholožské rozhledny U Křížku je na obzoru vidět za příznivého počasí i na vrcholky Nízkých Tater.

„Jak dlouho ale zůstane náš magnet na turisty ještě v bezpečném provozu, to netuším,“ podotýká starosta s tím, že zatím se s konstrukcí „nic vážného neděje“. „Rozhledna drží a letošní turistická sezona ohrožena rozhodně není,“ ujišťuje Bujáček.

Totéž platí rovněž o vyhlídkách U Trojice v Nivnici a Obecnice u Korytné. Odhaduje se, že právě zde by měly vydržet nejdéle.

ZMAŘENÉ DOTACE: Obce vybudovaly síť rozhleden, z nichž nic neuvidíte

Když se vyhlídky v rámci silvestrovských oslav a příchodu roku 2011 otevíraly, byla to velká sláva. Nad všemi obcemi zářily ohňostroje a pod 13 metrů vysokými konstrukcemi se tancovalo.

Všeobecné veselí ale netrvalo dlouho. Navlas stejné stavby stály dohromady 3,3 milionu korun, a i když bezmála sedmdesát procent nákladů zaplatila EU, za jedenáct let fungování se nezbavily nálepky dotačního nesmyslu.

Místo, kde rozhledna stála, nezruší

Do nové sítě rozhleden se záhy po zprovoznění opřel i Klub přátel rozhleden. Jeho tehdejší místopředseda Pavel Gejdoš označil projekt pro MF DNES za republikový rekord ve vyhazování peněz a samotné rozhledny za paskvily.

„Například v Bystřici pod Lopeníkem úplně rezignovali a rozhlednu postavili na louce hned za dědinou na úpatí kopce. Ta je snad nejostudnější,“ konstatoval tehdy Gejdoš.

Podle současného bystřického starosty Gavendy byla kritika vždy neoprávněná.

„Všechny rozhledny včetně té naší měly jednoznačně smysl a lidé si na ně zvykli. Na horách sice z rozhleden vidíte třeba do 150 kilometrů vzdálených míst, ale to tady v našem případě nikdo nechtěl,“ reaguje Gavenda a upozorňuje, že nejen bystřická rozhledna, ale rovněž všechny další lidem přirostly k srdci právě proto, že nabízejí pohledy na místní dominanty.

„Jde o tradiční místo pro setkávání i toulky, a proto jej nezrušíme,“ uvedl Gavenda. Jeho názor sdílí i ostatní starostové.

zpět na článek