Vinobraní začalo nezvykle brzy, burčákovým hroznům prospělo slunce

  17:02
Nejpozději v pátek budou moci návštěvníci Vinařské pohotovosti ve Valticích na Břeclavsku ochutnat první letošní burčák. Vysoké teploty totiž uspíšily zrání hroznů ve vinohradech, a tak do nich mohlo vinařství Chateau Valtice už dnes vyslat sběrače.

Ve viniční trati Kraví hora v Dolních Dunajovicích posbírali ranou odrůdu Augustovskij, která dozrává jako vůbec první.

„Sklízíme přibližně o pět až sedm dní dříve než v loňském roce. Mezi hrozny ale děláme probírku. Vybíráme ty zralejší,“ ukazuje David Šťastný, ředitel Chateau Valtice.

Už tradičním pomocníkem při vinobraní bývají kombajny, nicméně tady ještě sběrači pracují ručně. Hrozny odrůdy Augustovskij totiž rostou na nízkém vedení vinice, navíc je jich zatím jen pár, právě tak na první dávku burčáku.

Navzdory tomu se musí postupovat rychle, dokud slunce nevystoupá příliš vysoko. „Mají být teploty kolem třiceti stupňů a to hroznům příliš nesvědčí, dochází pak například k rychlejší oxidaci rmutu. Proto se sbírá většinou při nižších teplotách,“ zdůvodňuje šéf vinic Jan Žovinec, proč museli sběrači do vinohradu už nad ránem.

O pár hodin později se hrozny proměňují ve sladký mošt. A ten se během několika dní stane opojným burčákem.

Burčák se podle zákona může prodávat od začátku srpna, obvykle jej ale lidé ochutnají až zhruba v polovině měsíce. Teplé a slunečné počasí posledních dní ovšem hrozny „napumpovalo“ cukrem, a tak bude sezona sladkého, ale zrádného nápoje o něco delší.

Teď už vinaři budou jen čekat na dozrání dalších raných odrůd. „Teď by to měla být odrůda Irsai Oliver, muškáty a pak už kampaň začne naplno,“ těší se David Šťastný na vinobraní, které je pro vinaře nejhezčí částí roku.

Více času k dozrávání potřebují například ryzlinky a samozřejmě hrozny, ze kterých vznikají červená vína. I proto je doba vinobraní tak dlouhá. Poslední hrozny se sbírají zhruba na přelomu října a listopadu.