Nejdelší skleněný žebřík na světě staví bratři v libereckém muzeu

  10:42
Nejdelší skleněný žebřík na světě roste v těchto dnech ve věži Severočeského muzea v Liberci. Návštěvníkům přiblíží cestu skla zakončenou výhledem do Křišťálového údolí.

Žebřík bude měřit 24 metrů, což z něj učiní nejdelší skleněný žebřík na světě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Autory žebříku jsou bratři Jan a Ondřej Salanští, které oslovilo Severočeské muzeum a Křišťálové údolí. „Sklářství musí neustále zdolávat různé překážky, což symbolizují příčky, po kterých sklář stoupá výš a výš až do pomyslného nebe, kde má rozhled a celé Křišťálové údolí před sebou,“ vysvětluje mladší z bratrů Jan.

19. 7. 2022, věž Severočeského muzea v Liberci, skleněný žebřík

Žebřík je ze dvou dvanáctimetrových částí, které jsou tvořeny jedenapůlmetrovými segmenty spojenými k sobě. Celkem bude měřit 24 metrů, což z něj učiní nejdelší skleněný žebřík na světě. „Dělali jsme si rozsáhlou rešerši a žádný jiný skleněný žebřík jsme nenašli,“ přibližuje Ondřej Salanský. Přestože je žebřík skleněný, na první pohled působí, jako by byl z nerezové oceli.

„Je vyrobený z technického skla, které jsme zevnitř nechali vystříbřit. Budí to tak dojem nerezu, ale zároveň je v tom vidět hloubka skla,“ popisuje Ondřej. Vystříbření skla má hned dvě funkce. „Jedna je výtvarná, tedy že se v něm člověk odráží. Druhá je pak funkční, takže se všechno, co je uvnitř, návštěvníkovi schová. Vnitřkem totiž vede ocelové lanko a aretační prvek, který drží segmenty pohromadě,“ doplňuje Jan. Díky tomu není dílo příliš těžké.

Největší instalace bratrů Salanských

Již nainstalovaná první část váží kolem 70 kilogramů. Kromě druhé části ale bratři chystají ještě další doplňky. A to nejen ze skla. „Žebřík bude vyrůstat z hromady křemičitého písku. Symbolizuje, že v něm má sklářství základnu. Člověk pak může po žebříku symbolicky vylézt, ale jelikož je ze skla, může se stát, že se to celé zhroutí,“ upozorňuje Jan.

Celou instalaci ještě doplní rovněž skleněné mraky na vrcholku věže a projekce s časovou osou. Pro bratry jde o jejich zatím největší instalaci.

„Práci máme rozdělenou. Honza je zodpovědný za design, já za technické provedení. Celá práce je ale týmová, vstupujeme do ní oba,“ zmiňuje Ondřej. Spolupracují už přes deset let, loni založili značku Salansky a otevřeli showroom v Ruprechtické ulici v Liberci. Tam je možné spatřit některé jejich realizace, další je pak například před libereckým zámkem nebo ve sklepních prostorách Severočeského muzea.

Autor: