Pardubice mají pro rok 2022 rekordní rozpočet, třetina jde na investice

  16:12
Pardubice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii. Mají k dispozici tři miliardy. Polovinu tvoří příjmy z daní a vlastní činnosti, další část kalkuluje s dotacemi, nevyčerpanými financemi a s úvěrem. Třetina rozpočtu jde na investice.

Vizualizace celkového pohledu na Letní stadion Pardubice. | foto: Porr

Pardubice čeká hodně rušný rok: dostavba Letního stadionu celkem za téměř 400 milionů korun, oprava koupaliště Cihelna za zhruba 140 milionů, do toho začátek výstavby Terminálu B u vlakového nádraží a další investice v čele s přestavbou bývalých mlýnů na dílny pro děti a galerii.

„Pardubice budou letos hospodařit s rekordním rozpočtem ve své novodobé historii,“ konstatovala mluvčí města Nataša Hradní.

Napjatá situace v městské pokladně stála za tím, že klíčový dokument se schvaloval až po koaliční roztržce. Dominantní hnutí ANO první verzi  náměstkovi primátora Janu Mazuchovi z ODS vrátilo. Politikům se zdálo, že je rozpočet málo proinvestiční.

„Na úvodním jednání o rozpočtu města jsme za hnutí ANO odmítli panu náměstkovi podpořit jeho návrh rozpočtu,“ prohlásil primátor města Martin Charvát. „Stanovili jsme několik základních podmínek a jsme rádi, že do jednání zastupitelstva města zamířil rozpočet s našimi zapracovanými podněty,“ dodal.

Se svými kolegy nechtěl slyšet třeba o tom, že by se letos neopravovalo koupaliště Cihelna. Právě to si totiž přáli zastupitelé za ODS.

„Nevychází nám na vůbec žádnou novou investici či velkou opravu, to je snad poprvé od roku 1990, kdy by nebylo něco zahajováno. Navíc musíme brát v potaz, že od nás chce stále více peněz Rozvojový fond nebo dopravní podnik, všem rostou náklady,“ argumentoval šéf zastupitelského klubu ODS Petr Klimpl. Nakonec však marně.

Náměstek: Výnosy jsou překvapivě dobré

Podle správce městské pokladny Mazucha však nakonec možná nebude tak zle. Městu se totiž daří získávat z daní více peněz, než očekávalo. 

„Při tvorbě rozpočtu na rok 2022 jsme byli opatrní a počítali spíše s nižšími příjmy z rozpočtového určení daní. I proto je provozní saldo, které je ukazatelem finančního zdraví města, minus 23 milionů korun. Podobně tomu bylo letos, kdy jsme začínali rok s předpokladem záporného salda ve výši 106 milionů korun a poté, co skutečné daňové výnosy byly mnohem vyšší, než bylo predikováno, rok končíme v kladných číslech,“ řekl Jan Mazuch. 

Rozpočet města na příští rok tak nakonec činí 3,026 miliardy korun. Zhruba třetina této částky směřuje do investic. 

„Prioritou budou v roce 2022 již započaté investiční akce, například výstavba Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v Automatických mlýnech či dokončení rekonstrukce nadjezdu Kyjevská,“ doplnila Hradní s tím, že nově začít by měla mimo jiné vedle zmíněného Terminálu B pro meziměstské autobusové spoje i stavba terminálu Univerzita Pardubice.

Ovšem aby na všechno bylo, magistrát se musí více zadlužit. Město totiž pro příští rok zahrnulo do rozpočtu i navýšení úvěrového rámce města o 86 milionů korun. 

„Se 46 miliony počítáme na předfinancování stavby Terminálu B a zbývajících 40 milionů půjde do bytového fondu města, jehož opravy byly výrazně podhodnoceny,“ uvedl primátor Charvát, který si myslí, že většina zmíněných peněz se nakonec radnici postupně vrátí.

„U dopravních terminálů na proplacených dotacích z evropských fondů, u bytů na nájemném. Investovat totiž budeme do zhruba padesátky bytů, které jsou dnes prázdné. Čekají na opravu, město netrží za nájemné, a naopak vynakládá nemalé prostředky na provozní náklady, které by jinak hradili nájemníci,“ dodal primátor Pardubic Martin Charvát.