Telefony, textil i olejový filtr. Radnici nemile překvapila analýza popelnic

  12:36
Co všechno skrývají popelnice na smíšený odpad? Radnice v Rožnově pod Radhoštěm si objednala nevšední průzkum. Na jedno místo nechala svézt 500 kilogramů odpadků ze sídliště i rodinné zástavby. Smetí pak nechala odbornou firmou zanalyzovat a vytřídit. Výsledky jsou alarmující - čtyři pětiny odpadu by správně v černých popelnicích vůbec neměly být.

Pracovníci odborné firmy se probrali pěti sty kilogramy odpadu ze sídlištní a rodinné zástavby v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: Město Rožnov pod Radhoštěm

I když závěry analýzy na téma, co vše lidé dokážou proměnit v městský odpad, budou mít v Rožnově až na konci prázdnin, bleskový průzkum naznačuje problémy. Skupina ze specializované firmy si natáhla rukavice a vytřídila půl tuny odpadu ze dvou kontejnerů ze sídlištní a rodinné zástavby.

Výsledek? Lidé si s rozdělováním na plast, sklo a papír hlavu nelámou. „Navigace, iPod, telefony, textilie a dokonce i starý olejový filtr z auta naznačují, že máme nejspíš problém s tříděním odpadu,“ řekla mluvčí radnice Petra Graclíková.

V kontejneru ležel také zánovní a funkční zámek do dveří. Než se ho někdo zbavil, zabalil ho do krabičky. V odpadu se objevily i těžké kovy. Už dnes je jisté, že na výsledky analýzy, ať už budou jakékoli, naváže osvětová kampaň na téma, proč třídit.

„Rožnov se v třídění odpadu každoročně umisťuje v soutěžích na oceňovaných příčkách, tato analýza pro nás byla opravdu nemilým překvapením. Ve vybraném vzorku bylo až 80 procent vytříditelného odpadu,“ nepotěšilo místostarostu Rožnova Jana Kučeru.

Podle něj se ukázalo, že vzorně třídí jen malá část obyvatel a spousta nalezeného materiálu nemá v černých popelnicích co dělat. Město proto chystá osvětové akce, aby ukázalo, které komodity do kterých nádob patří a proč je důležité třídit.

„Má to rozměr společenské odpovědnosti, ale také dopad na peněženku. Když budeme lépe třídit, zamezíme v budoucnu potřebě zvýšit poplatky za odpady,“ upozornil místostarosta.

A ty v Rožnově nejsou malé. Zatímco třeba ve Zlíně se platí 600 korun na osobu a rok, v Rožnově 684.

„Náklady na skládkování směsného komunálního odpadu v příštích letech rychle porostou. Už teď na odpady město doplácí okolo pěti milionů korun ročně,“ zdůraznil Kučera.

Radnice si analýzu komunálního odpadu objednala od společnosti JRK v čase, kdy se chystá čipovat popelnice, což má zefektivnit svoz odpadu v jednotlivých čtvrtích. V příštím týdnu kontejnery na směsný odpad opatří město kódy, díky kterým bude svozové auto evidovat čas vyvezení popelnic i jejich naplněnost.

„Můžeme tak optimalizovat svoz a rozmístění nádob,“ doplnila Graclíková.

Autoři: ,