Romští uprchlíci přebývají u nádraží v Olomouci, zajímají se jen o dávky

  13:38
Skupinky Romů z Ukrajiny a zřejmě i z Maďarska přebývají už několik dní v okolí hlavního vlakového nádraží v Olomouci. Podle zástupců magistrátu nemají zájem o ubytování, ani o sociální pomoc.

Současný pohled z druhého nástupiště olomouckého hlavního nádraží. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Skupinu žen s dětmi oslovili pracovníci odboru sociálních věcí magistrátu.

„Na místě jsme zjistili, že jde o deset dospělých žen a jedenáct nezletilých dětí různého věku a i další děti, které měly patřit k ženám, jež ale pracovníci na místě nezastihli. Tito lidé tvrdí, že jsou uprchlíci před válkou na Ukrajině,“ popsal vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer.

Sociální pracovníci Romy odkázali na krajské centrum asistenční pomoci KACPU, předali jim informační letáky v ukrajinštině a vysvětlili systém fungování pomoci.

Ženy se podle nich však zajímají jen o peníze, další pomoc odmítají. „Skupina nehodlala využít nabídky pomoci KACPU, včetně možnosti zajištění základních potravin, hygieny a krizového ubytování,“ sdělil Majer.

„Průměrně se v lokalitě přednádraží pohybuje přibližně dvacet až třicet žen s dětmi,“ poznamenal mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle.

Dalším problémem je, že při kontrolách tito lidé udávali fiktivní adresy pobytu. „Takoví lidé nepotřebují naši pomoc, protože nemají skutečný zájem o ubytování. Bez faktického pobytu ale zase nedostanou přiznánu finanční podporu. Je to začarovaný kruh a my musíme řešit společně s policií a hejtmanstvím, jak je z Olomouce dostat,“ zdůraznil primátor Olomouce Miroslav Žbánek.

„Lokalitu u nádraží dobře znám, jezdím tam téměř denně, informace o situaci také pravidelně projednáváme na městském krizovém štábu. Tady se ovšem jasně potvrzuje, že jde o dávkovou turistiku a snahu o zneužití systému pomoci,“ upozornil primátor.

Nepotřebují pomoc

Podle Žbánka není řešením přerozdělování podobných skupin po republice. „Je to věc, která padá na bedra státu, kterému přísluší řešení,“ řekl primátor.

Na situaci kolem nádraží nyní dohlížejí policisté i strážníci, s nimi za uprchlíky chodí pracovníci odboru sociálněprávní ochrany dětí, podle kterých jsou děti v pořádku.

„Policie tvrdí, že uprchlíci v rámci pohybu ve městě požívají dočasné ochrany, což je opravňuje pohybovat se po území státu volně,“ řekl mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

„Strážníci v uvedené lokalitě provádějí hlídkovou činnost zaměřenou zejména na kontrolu dodržování veřejného pořádku. Zásadní problémy jsme doposud nezaznamenali,“ popsal mluvčí.

„Spíše řešíme s cizími státními příslušníky problematiku informovanosti – kam, nebo na koho se v Olomouci obrátit v jejich životní situaci. Nejčastěji tyto osoby odkazujeme na místní Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině,“ dodal Čunderle.

Autor: