Zachráněná čapí trojčata přemístí do větší voliéry, začnou se učit létat

  16:04
Červnová záchrana tří třítýdenních čápat z hnízda v Rapotíně na Šumpersku, která přišla o otce, se vydařila. Ke konci srpna by je mohli ochránci zvířat vypustit do volné přírody. Do té doby se musejí čápata naučit pořádně létat, proto je v Záchranné stanici v Rudě nad Moravou přemístí do velké voliéry.

Čápata přišla o otce 7. června, když samce v Rapotíně srazilo a zabilo auto. A protože by se matka o mláďata nedokázala sama postarat, rozhodl ornitolog o jejich sundání z hnízda. Pomohli s tím hasiči ze Šumperka.

Mrtvého čápa odvezli odborníci na pitvu. „Jednak proto, aby se zjistilo, jakým zraněním podlehl. Přitom se zjistilo, že to byl samec,“ řekla Jitka Maixnerová ze záchranné stanice.

Obec Rapotín mezitím vyhlásila na záchranu čapích mláďat finanční sbírku. „Přispějte na úhradu nákladů spojených s veterinárním vyšetřením uhynulého čápa a s následnou péčí o čapí mláďata z hnízda v obci Rapotín,“ uvedli na svých webových stránkách.

Většina zachráněných ptáků, kteří se vracejí zpět do přírody, dostane kroužek. „Když budeme mit štěstí, můžeme se v budoucnu dozvědět, jak se jim daří nebo kde se aktuálně nacházejí,“ poznamenala Maixnerová.

Čápi z Rapotína dostali lehké odčítací kroužky. „To znamená, že jde dalekohledem i na dálku přečíst číslo kroužku, a tak můžou odborníci třeba i v Africe zjistit, kdo, kde a kdy čápa kroužkoval, aniž by je museli chytit,“ doplnila.

Ochránci z Rudy nad Moravou ještě přesně neví, kdy čápata pustí na svobodu. „Uvažujeme o termínu někdy ke konci srpna. Záleží, jaké bude počasí a jak na tom budou,“ popsala Maixnerová.

Čápata by neměla být v přírodě sama

Důležité je, aby se čápata neocitla v přírodě sama. „Budeme hledat hejna mladých čápů. Možná je převezeme někam blíže k Olomouci, aby nebyli sami,“ vysvětlila Maixnerová.

Mláďata se musejí připravovat už nyní. Chovatelé je přemístí do větší voliéry, aby si mohla dobře natrénovat létání.

Záchrannou stanici v Rudě nad Moravou založili v roce 2013. „Vznikla ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a svůj podíl na tom má pan Špaček. Od roku 2017 jsme zařazeni do Národní sítě záchranných stanic,“ uvedla Maixnerová.

V areálu stanice o rozloze asi devět tisíc metrů čtverečních je vybudována rozletová voliéra a dvě rehabilitační voliéry.

„V následujících letech se bude budovat dalších šest voliér. Součástí areálu je oplocený výběh a jezírko pro vodní ptactvo. Ročně projde stanicí okolo 350 fyzicky, či jinak hendikepovaných volně žijících živočichů, z toho je asi 85 % ptáků,“ dodala.

Autor: