iDNES.cz

Keramika z Podhostýnska se vyvážela do světa, slavná však byla jen krátce

  18:08,  aktualizováno  19:07
Mají typickou červenohnědou glazuru s bílým zdobením a kdysi bývaly módní záležitostí. Hrníčky, džbány, talíře i mísy vyráběné v manufakturách v Rajnochovicích na Kroměřížsku byly svého času velmi oceňované a vyvážely se do Evropy. Rajnochovickou keramiku připomíná k 300. výročí založení obce výstava v místní škole.

Ukázky typické keramiky vyráběné v 19. století v Rajnochovicích a okolních obcích. | foto: Zdeněk Krajcar

V malé obci v Hostýnských vrších na začátku 19. století zahájila provoz první a nejvýznamnější „továrna na kameninu“. Další začaly vznikat v okolí.

„Tyto keramické dílny byly zakládány v regionu nikoliv kvůli kvalitě výrobních surovin, ale podobně jako o pár století dříve u lesních skláren zejména díky dostatku dřeva, které bylo základním zdrojem energie pro výrobu,“ popsal Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko, které o tomto fenoménu připravuje studii.

Suroviny pro keramickou směs se tehdy dovážely ze vzdálených částí země a výrobky byly určeny pro „lepší společnost“. Nechyběly mezi nimi ani například cukřenky, kalamáře, kachle či květináče.

Největší rozmach však zažila rajnochovická keramika díky objevu Floriána Urbiše, který vytvořil novou hrnčířskou směs majolín.

„V něm se nachází výrazný podíl lokálního železitého jílu, čímž se snížily náklady na dovoz surovin,“ zmínil Španihel. „Další novinkou bylo zavedení trasakované neboli mramorované výzdoby, díky které získala rajnochovická keramika svůj nezaměnitelný design,“ přiblížil.

Díky specifickým postupům při výrobě byla keramika velmi odolná. Podle dochovaných záznamů ji oceňovali ve Vídni a vyvážela se například do Anglie či Ruska. Urbiš ji za nižší ceny nabídl i místním zákazníkům.

Úspěch této keramiky však neměl dlouhého trvání. „Zánik dílen začal již v 70. letech 19. století, kdy nedokázaly vzdorovat kombinaci hospodářské krize a rozšíření porcelánu či plechových nádob mezi běžnou populaci,“ upřesnil archeolog.

Rajnochovickou výstavu pomohl připravit holešovský Vlastivědný kroužek pod vedením Dalibora Kolbingera. „Naše městské muzeum a galerie zapůjčilo celý unikátní soubor. Jsou to stejné kousky, které se před zhruba čtyřiceti lety objevily také na výstavě pořádané Muzeem Kroměřížska,“ poznamenal holešovský muzejník Jan Machala.

Zdejší muzeum vlastní několik desítek kousků takzvané rajnochovické keramiky, která se vyráběla v dílnách v Loukově, Mikulůvce a Rajnochovicích. Výstava je k vidění ještě poslední červencový víkend od 10 do 17 hodin, v neděli od 10 do 12 hodin s komentářem autora výstavy Dalibora Kolbingera.

zpět na článek