Když mě vidí děti, smějí se a závodí, říká cyklostrážnice z Prostějova

  11:38
Nejen autem nebo pěšky vyráží do terénu prostějovští strážníci. Zkušená strážnice Martina Přecechtělová nafasovala kromě klasického vybavení navíc ještě jízdní kolo. Denně ujede až pětatřicet kilometrů a snadněji se tak dostane i do špatně přístupných míst.

Prostějovská strážnice Martina Přecechtělová vyjíždí na cyklohlídku | foto: Policie ČR

Martina Přecechtělová pracuje u městské policie už dvanáct let. Kolo bere  za krátkou dobu, kdy je používá, jako běžnou součást svého vybavení. Cyklohlídky má pravidelně. 

„Sloužím osmihodinové směny pět dnů v týdnu. Cyklohlídku mám průměrně třikrát týdně, v závislosti na úkolech a také na počasí. Na kole strávím během směny zhruba pět hodin a ujedu asi pětatřicet kilometrů,“ popisuje Přecechtělová. 

Během cyklosměny vykonává stejné úkoly jako při pěší hlídce, jen je díky kolu rychlejší, mobilnější, a může tak dorazit k více lidem, kteří potřebují pomoc. 

„Další výhodou je, že se dostanu tam, kam už autohlídka nemůže, například na polní cesty, ve kterých jsou často vyjeté hluboké koleje od zemědělské techniky. Toho využíváme zejména při kontrole zaměřené na zakládání černých skládek,“ vysvětluje prostějovská strážnice.

Uvedla, že když musí řešit přestupek spáchaný cyklistou, tak jeho reakce bývá přívětivější, než když stejné jednání projednává jako pěší hlídka.

Služba na kole má i nevýhody

Avšak služba na kole má i své nevýhody. Při náhle změně počasí mohou strážníci snadno zmoknout a někdy se také podle Přecechtělové může stát, že kolo bude při zákroku trochu nadbytečné. Ale na to se vždy nějaké řešení najde. 

„Každopádně největší nevýhodu zná dobře každý cyklista a tou je, že i přes využití všech bezpečnostních prvků jsou v hustém provozu cyklisté ohrožený druh,“ řekla.

Cyklostrážník se stejně jako běžný cyklista nevyhne bolesti hýždí, ani opravě defektu. 

„K cyklistice bohužel na začátku sezony bolest – zejména zad a hýždí – patří, ale po pár jízdách si tělo zvykne. I v osobním životě najezdím za rok spoustu kilometrů, takže zvládnu opravit i běžné závady,“ sdělila strážnice. 

Podle ní si lidé pořád na strážníky na bicyklech ještě zvykají. Přesto se setkává jen s pozitivními reakcemi. Někteří lidé se jen usmějí, ale ostatní navazují i kontakt a netradiční způsob hlídky chválí, přijde jim totiž efektivní. 

„Často a s úsměvem na mě reagují malé děti. Když mě vidí a taky jedou zrovna na kole nebo odrážedle, tak se mnou začnou závodit. A vždy mě porazí,“ směje se strážnice.

Podle mluvčího prostějovské městské policie Petra Zapletala budou cyklohlídka využívaná hlavně přes den od jara do podzimu, přes zimu budou služební bicykly spíš odpočívat.