iDNES.cz

Část příjmu pozbyl každý druhý. Nejohroženější je Jihomoravan před důchodem

  11:20
Vytížené úřady práce, utahování rodinných rozpočtů, obavy o finanční situaci teď i v budoucnu. Dopady koronaviru změnily přístup k penězům i na jižní Moravě. Alespoň nějaký příjem tu kvůli pandemii „vypadl“ každému druhému člověku.

Podle expertů však lidé také přestali riskovat a nezavazují se k nejistým půjčkám.

Krajské úřady práce evidovaly ke konci února o osm tisíc Jihomoravanů více než loni ve stejném období. Celkem se počet žadatelů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let vyšplhal nad 36 tisíc lidí, což je podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvíce od roku 2016.

„Nejvíce postiženi jsou – tak jako v každé krizi – lidé pracující v takzvaných prekérních, tedy nejistých pracovních úvazcích. Dohody, smlouvy na dobu určitou, drobní živnostníci, obecně formy práce, které vedou dlouhodobě ke ztrátě sociálních a finančních jistot plného pracovního poměru. Pokud navíc tito lidé působí v určitých odvětvích průmyslu nebo služeb, na které má pandemie přímý dopad, tak ztrácejí zaměstnání nejdříve,“ komentuje zmíněná čísla socioložka Martina Rašticová z Mendelovy univerzity v Brně.

Vůbec nejhůř jsou na tom lidé na Znojemsku, kde je nezaměstnaný každý čtrnáctý člověk. Následuje Hodonínsko a Brno. Nejlépe si vedou lidé na Vyškovsku, kde je bez práce každý třiatřicátý obyvatel.

A nabízená místa nestačí. Na jedno uvolněné se už v prosinci, kdy byla čísla o celkové nezaměstnanosti na jižní Moravě srovnatelná, ucházel více než jeden člověk. „Na konci roku 2020 jsme v evidenci úřadu práce nabízeli 29 268 pracovních míst, což je o 2 119 více než na konci roku předchozího. Nicméně i tak na jedno pracovní místo připadalo 1,3 uchazeče,“ vypočítává Veronika Dohnálková z ČSÚ.

Průměrná mzda stoupá

Přestože Jihomoravané přicházejí o práci, statistiky zároveň ukazují na rostoucí průměrnou mzdu. V roce 2020 v kraji činila 34 597 korun, což je proti předcházejícímu roku o 1 776 korun více. „Mezi kraji byly mzdy na jižní Moravě třetí nejvyšší, po Praze a Středočeském kraji, jejich růst byl také třetí, tentokrát za Ústeckým a Jihočeským krajem,“ poznamenal Karel Adam z Českého statistického úřadu. 

Průměrné mzdy loni rostly především u zaměstnanců pracujících ve výrobě, telekomunikacích a v pojišťovnictví. Pokles se naopak promítl třeba v realitách, pohostinství a stravování, zábavě, ubytování, rekreaci a kultuře. Tedy v oborech, které koronavirové restrikce postihly nejvýrazněji. 

 Průměrná mzda je nicméně hodnota orientační. „Její hodnota nevypovídá o výplatě jednoho konkrétního člověka. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je průměr,“ upozornil Adam.

Podle statistiků se jen za minulý rok zrušilo více než dvanáct tisíc takzvaných průměrných pracovních míst. „Na úvazek s osmiapůlhodinovou pracovní dobou se pro lepší orientaci přepočítávají všechna pracovní místa. Ve skutečnosti proto může být takto propuštěných lidí více, protože například pracovali na poloviční úvazek,“ vysvětluje Karel Adam z ČSÚ s tím, že ke konci roku v kraji celkem existovalo, a bylo obsazeno, 457 tisíc průměrných pracovních míst.

Každý osmý minus 15 tisíc korun

I ti, kteří si zaměstnání udrželi, přitom alespoň částečný výpadek příjmů pocítili. Podle průzkumu, který v únoru zpracovala agentura IPSOS, přišla polovina všech Jihomoravanů o minimálně pět tisíc korun měsíčně. Přitom těch, kterým pravidelně chybí v peněžence nebo na účtu dokonce více než patnáct tisíc korun, je v kraji asi 155 tisíc. To je 13 procent jihomoravské populace neboli každý osmý obyvatel. Nejvíce tento propad zasáhl lidi starší 54 let.

„Skupina těchto osob, častěji žen v předdůchodovém věku, je v evidencích úřadu práce i v době ekonomického růstu. Významným faktorem, který ohrožuje zaměstnávání lidí starších padesáti let, je digitalizace a elektronizace,“ vysvětluje Rašticová, která vede ústav práva a humanitních věd.

Samotný způsob práce, k němuž byla většina firem donucena pandemií přistoupit, má podle Rašticové také svůj nepřehlédnutelný „podíl viny“. Plošná karanténní opatření jen urychlila další průmyslovou revoluci a těm, kteří se nedokázali přizpůsobit novému pracovnímu stylu, výrazně uškodila.

Lidé se bojí, že ztratí práci

Ztráta příjmu ve vlastní domácnosti, ale třeba také u známých, zamávala i s psychickou pohodou. Průzkumníci zjistili, že 41 procent Jihomoravanů se bojí ztráty zaměstnání, a to právě v souvislosti s pandemií koronaviru. Zhruba dvě třetiny lidí se do budoucna obávají finančních potíží.

„Pandemie udržuje velkou část pracujících v dlouhodobé nejistotě ohledně stability zaměstnání v budoucnu. Strach mají především lidé, kterým byla od začátku opatření omezena pracovní aktivita, například se jim snížil úvazek nebo příjmy. Patří sem také OSVČ, lidé s nižším vzděláním nebo ti z chudších domácností. Od podzimu navíc obavy zesílily i mezi těmi, kteří se s podobnými omezeními nepotýkali,“ uvádí Daniel Prokop v dalším průzkumu Život během pandemie z dílny agentury P&Q Research a iniciativy IDEA AntiCovid.

Prozatím však většina Jihomoravanů řeší nekomfortní situaci vlastními rezervami, nejpozději v únoru letošního roku navíc začali více šetřit. „Lidé jsou obezřetnější. Kvůli strachu o práci či obavám, že ztratí část příjmů, přistupují k půjčkám opatrněji. Pokud už se rozhodnou zadlužit, řeší tím spíše zásadní problémy – jak zaplatit jídlo, nájem, opraváře na rozbitou lednici. A ne relativně zbytné věci, jako je nový telefon a dovolená, jako tomu bylo dřív,“ srovnává David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Podle reprezentativního průzkumu agentury IPSOS s 1 575 respondenty, z nichž 167 bylo z jižní Moravy, současné existenční problémy řeší přes půjčky asi čtvrtina Jihomoravanů. To je víc než republikový průměr. Zatímco od známých či rodiny si půjčilo čtrnáct procent lidí v kraji, od bankovních společností to bylo sedm procent. A na nebankovní společnosti se obrátilo pouze jedno procento z nich.

„Obecně v současné době převládá preference vyhnout se nebezpečným závazkům. Jestliže ovšem člověk řeší, jak zaplatit nájem, tak půjde i do rizikové půjčky. Zejména pokud jinou nikde nedostane nebo je pro něj doba vyřízení příliš dlouhá,“ dodává Šmejkal.

zpět na článek