Advent na Staroměstském náměstí bude bez kultury. U stánků lidé ukážou Tečku

  11:18,  aktualizováno  13:00
Organizátor vánočních trhů na pražském Staroměstském náměstí, společnost Taiko, kvůli koronavirové epidemii úplně zrušil jejich kulturní program. Návštěvníci trhů budou muset při nákupu občerstvení u stánků dokládat potvrzení o očkování nebo prodělání covidu. Ceny zůstávají stejné jako předloni, zdraží pouze klobása, za kterou lidé zaplatí rovných 100 korun.

Sedmnácté vánoční trhy se na Staroměstské náměstí vrací po roční pauze, loni se kvůli pandemii koronaviru nekonaly. Organizátoři věří, že je nynější zhoršení epidemické situace nepřinutí k tomu, aby zrušili i stánkový prodej.

„Přestože ani teď nevíme, a já se každý den budím leknutím, zda vůbec budou, snažili jsme se situaci připravit tak, aby jejich návštěvníci zapomněli na negativní situaci a užili si krásné sváteční chvíle,“ řekl na středeční tiskové konferenci za společnost Taiko Libor Votruba.

Při nákupu občerstvení ve stáncích bude nutné obsluze ukázat certifikát o očkování nebo prodělání nemoci covid-19, až na uznávané výjimky, které mohou předložit PCR test. Kontroly budou probíhat také namátkově na tržišti. 

„Staroměstské náměstí je průchozí prostranství a nelze jej ohraničit a vyžadovat bezinfekčnost po návštěvnících pouze při vstupu na místo. Proto jsme přistoupili k těmto opatřením. Monitorovat náměstí bude policie,“ uvedl ředitel společnosti Taiko Jan Dell.

Praha by byla ráda, aby trhy proběhly disciplinovaně. „Bude to na každém účastníkovi, na osobní zodpovědnosti,“ doplnil pražský radní Jan Chabr, který připomněl i to, že trhy na Staroměstském náměstí jsou jedny z nejhezčích na světě.

Dražší klobásy a nová receptura svařáku

Návštěvníci trhů si mohou vychutnat několik tradičních nápojů, například horký jablečný mošt za 60 korun nebo svařák za 70 korun. Ceny zůstávají stejné jako předloni, až na klobásu. „Cena klobásy se zvýšila o 10 korun, nyní bude stát rovných 100 korun,“ přiblížila iDNES.cz mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském náměstí Hana Tietze. 

Organizátoři letos ve spolupráci s Chateau Valtice nachystali také speciální domácí svařák, jehož součástí bude Svatovavřinecké a sirup podle vlastní receptury vinařství. Ten si budou moci lidé na místě i koupit a připravit si tak svařák v pohodlí domova. „Kvalitní svařák by měl být sladký a jemný, ale ne přeslazený. Ten letošní bude ozdobou trhů,“ řekl ředitel Chateu Valtice David Šťastný.

Vánoční strom pro Prahu byl doma ohrožením

Kvůli zhoršující se epidemické situaci Praha zrušila slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí naplánované původně na 27. listopadu. Strom, který do Prahy přicestoval z Pěnčína na Liberecku, se nicméně o následujícím víkendu rozsvítí, ale pravděpodobně v noci. 

Během celého týdne se bude strom zdobit. „Strom ponese šestikilometrový světelný řetěz, dvoumetrovou špici na vrcholu, čtyřicet světelných 3D vloček a 240 vánočních koulí v barvách zlaté a červené,“ popsal Tomáš Jílek, předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy (THMP). 

Zástupci města letošní strom vybrali ze 35 nabídek, zaujal je jeho tvar a bohaté větvení. Kácení se uskutečnilo v neděli, následoval převoz do deponie. „Logisticky to byla poměrně náročná akce. Rozhodně jsme k pokácení nevybrali zdravý strom. Letošní vánoční smrk ohrožoval vesnici, protože stál v komunikaci, kde stěží projelo auto, a hrozilo jeho spadnutí,“ doplnil radní Chabr.

Staroměstské náměstí pak bude vyzdobeno v tradičních barvách s přírodními odstíny. Stánky s bílými střechami pokryjí jehličnaté girlandy se zlatými a hnědými koulemi a šiškami.

Vánoční trhy se v Praze konají na několika místech, firma Taiko je provozuje na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a náměstí Republiky. Trhy se konají i na náměstí Míru, Tylově náměstí a dalších místech po celé Praze.

Autoři: ,