Starší lidé obtížně hledají práci a mění návyky, mnohé firmy je ale berou

  16:16
Pro každého zaměstnance staršího padesáti let je to velký strašák. Přijde za ním ředitel a oznámí mu, že s ním dále nepočítá. Právě takoví lidé v posledních měsících a letech na jihu Čech nejčastěji přibývají na úřadech práce. Firmy v kraji by o ně stály, ale uchazeči změnu často nezvládnou.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Otakar GrusserMF DNES

Podle údajů Českého statistického úřadu jen za loňský rok narostl počet nezaměstnaných v kraji z 4 159 na 4 760. Mezi všemi uchazeči na konci roku 2021 tvořili lidé starší 50 let necelých 40 procent.

„Lidé nad 50 let se řadí k ohroženým skupinám na trhu práce. Loňské údaje navíc ukazují, že v této ohrožené skupině je o téměř tisíc lidí více než ve skupině absolventů, tedy mezi dvacátým a třicátým rokem,“ vysvětluje ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ) Dana Feferlová. A dodává, že lidé vyššího věku se potýkají s problémy při návratu do práce.

Ve výběrových řízeních je často diskvalifikuje právě věk a předsudky zaměstnavatelů, kteří je mnohdy vnímají jako méně flexibilní nebo neochotné se učit novým věcem. Právě kvůli tomu mohou firmy ztrácet zkušené pracovníky, které stačí mnohdy jen zaučit nebo lépe motivovat.

„Pokud každý člen týmu používá své schopnosti a generace se navzájem respektují a učí se od sebe a pokud jsou zvědaví na názory ostatních, dokážou společnou vizi dotáhnout do konce,“ uvádí firemní koučka Jana Streichsbierová, která se zaměřuje na pracovníky těsně před důchodovým věkem.

V řadě jihočeských firem si všímají, že zaměstnanců v předdůchodovém věku skutečně přibývá. Například v krumlovské společnosti Schwan Cosmetics vyrábějící kosmetické tužky jich už nyní mají daleko více než mladých pracovníků.

„Myslím, že mladým se moc nechce pracovat rukama. Nemáme problém nabírat i starší zaměstnance, pokud o to mají zájem. Vezmeme každého, kdo chce pracovat. Podle mého názoru se poměr začíná překlápět kvůli tomu, že nám zkrátka stárne populace,“ potvrzuje personální ředitel společnosti Martin Toman.

Podle něj je největší problém při přijímání starších uchazečů v tom, že poměrně často nesplňují požadavky firem na konkrétní pozice. Nejde ani tak o kvalifikaci, ale o zdravotní stav.

„Pokud se přihlásí šedesátiletý člověk, který přišel o práci v jednosměnném provozu, velmi těžko si zvykne na noční nebo odpolední směny. Takoví lidé nejsou schopní cokoliv měnit, jejich ochota se s věkem snižuje a předem si neumí představit, jak takový provoz funguje,“ říká Toman.

„Zkušení lidé nad 50 let jsou nenahraditelní“

Ve vimperském závodě společnosti Rohde & Schwarz se nebojí přijímat starší pracovníky. Lidé nad 50 let tvoří pětinu všech zaměstnanců. „Věk v našem případě vůbec nehraje roli. Mezi staršími vnímáme silného týmového ducha, loajálnost či kolegialitu. Máme v týmu dokonce i zaměstnance starší 70 let,“ líčí Lucie Babíčková z personálního oddělení společnosti Rohde & Schwarz.

Stejně tak dávají zájemcům vyšších věkových kategorií šanci získat práci i v kaplické společnosti Dittrich & Greipl, která se zaměřuje na kovovýrobu.

„Pokud zájemce při pohovoru ukáže, že rozumí problematice na pozici, o niž se uchází, není problém ho vzít. Inteligentní a zkušení lidé nad 50 let jsou pro nás nenahraditelní. Takové je těžké na trhu shánět,“ přiznává ředitel firmy Josef Matheisl.

Jak sám říká, nemá problém na volné pozice přijímat ani uchazeče nad 60 let. Zároveň připouští, že v takovém případě je důležité zvážit, zda se vyplatí jej zaučovat nebo ho přijímat na velmi krátkou dobu.

„Problém nastává v případě, pokud ho chci zaměstnat jako programátora CNC a nikdy to nedělal. Pravděpodobně se to už nikdy nenaučí, pokud nemá určité schopnosti a vztah k moderním technologiím. Často v takovém případě rozhodují specifika dané pozice,“ doplňuje ředitel.

Právě takové firmy podporuje i JSRLZ, podle níž si řada z nich uvědomuje přednosti pracovníků s letitou praxí a umí věk obrátit ve výhodu. „Setkáváme se i s individuálním přístupem ke starším zaměstnancům. Často se ve firmách vypracovávají i strategie, jak k různým věkovým skupinám přistupovat,“ potvrzuje projektová manažerka společnosti Michaela Fouňová.

Podle údajů úřadu práce poptávají uchazeči o práci nejčastěji pomocné a nekvalifikované profese, dále místa ve službách nebo chtějí být obsluhou strojů, zařízení či montéry.

Často si ale lidé nad padesát let dokážou brzy najít práci, téměř třetina z nich opouští úřad do tří měsíců, nad rok jich zde je ale téměř čtvrtina. Dva roky a déle setrvává v evidenci 16 procent všech nezaměstnaných padesátníků a šedesátníků.