Firmy v Moravskoslezském kraji stojí testování i statisíce korun denně

  8:48
V průměru okolo šedesáti korun stojí jeden kus z antigenní sady testů, které se firmám v Moravskoslezském kraji podařilo získat pro povinné testování zaměstnanců. To je od pondělí povinné dvakrát týdně. Například vedení Třineckých železáren zaplatí za antigenní testy na jeden den okolo čtyř set tisíc korun.

Zaměstnanci firmy Vítkovice Steel se povinně testují při příchodu na směnu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„S ohledem na rozsáhlý areál firmy a počet zaměstnanců jsme zvolili samotestování pod dohledem nadřízeného,“ přiblížila průběh testování v jedné z největších firem v regionu Petra Jurásková Macková, mluvčí Třineckých železáren. Jen do konce ledna firma za testy zaplatí okolo dvou milionů korun.

„Při testování sedmi tisíc zaměstnanců dvakrát týdně zaplatíme za testy přes osm set tisíc korun za týden. Ale předpokládáme, že náklady by měl pokrýt příspěvek zdravotních pojišťoven,“ dodala mluvčí Jurásková Macková.

Pouze o dva tisíce testů méně čeká v tomto týdnu zaměstnance huti Liberty Ostrava. „Při povinnosti testovat dvakrát týdně musíme každý týden udělat zhruba dvanáct tisíc testů. Museli jsme proto upravit organizaci testování, která je u vícesměnných provozů složitější,“ popsala situaci ve společnosti Liberty Ostrava mluvčí Barbora Černá Dvořáková.

S testováním i dalšími situacemi vyvolanými covidovou epidemií pomáhá v někdejší Nové huti i speciální aplikace. „Tu vyvinuli pro tento účel naši IT specialisté. Používáme ji už několik měsíců,“ upřesnila Černá Dvořáková. „Obsahuje veškeré výsledky testování, počty testovaných, pozitivních, zasažená pracoviště a podobně. Podle výsledků identifikujeme případná krizová místa a přijímáme další opatření,“ přiblížila.

S externí firmou se testování prodraží

Se zvýšenými náklady počítají kvůli pravidelnému testování i v nošovické automobilce Hyundai. Jihokorejská firma začala své zaměstnance testovat na své náklady už minulý týden.

„Rozhodli jsme se tak s ohledem na rizika varianty omikron a jediná změna, která nás tak nyní čeká, je zvýšení frekvence testů z jednoho na dva týdně a také to, že náklady na testování očkovaných již neponeseme sami,“ vysvětlil mluvčí nošovického závodu Petr Michník. 

„Testy i samotné testování pro nás zajišťuje poskytovatel našich pracovně lékařských služeb, což s sebou sice nese zvýšené náklady, protože stát proplácí pouze test, nikoli náklady na personál a podobně, ale zajišťuje to maximální přesnost testů i větší pohodlí pro zaměstnance,“ dodal Michník. 

Peníze museli na testování svých zaměstnanců vyčlenit i ve společnosti Ostravské komunikace zaměstnávající 245 lidí. „Přesný propočet nákladů zatím nemáme. Bude záležet na délce povinnosti testovat,“ upozornila na nejistotu, jak dlouho testování potrvá, mluvčí Ostravských komunikací Eva Kijonková.

„Hrubé odhady jsou v desítkách tisíc korun, zejména na organizační a administrativní opatření spojená s testovací povinností,“ zmínila. Testování se v Ostravských komunikacích vyplatilo už dříve.

„Covid-19 se mezi zaměstnanci podařilo zachytit včas. Hned na počátku testování v minulém roce jsme zjistili tři pozitivní případy. Pracovníky jsme tak poslali včas do karantény. Pak už byl počet covid pozitivních zaměstnanců nejvýše v počtu jeden případ za týden,“ dodala Eva Kijonková.

Počty pozitivně testovaných ale zase začínají pomalu stoupat. „Do minulého týdne to byly jednotky týdně. V současnosti je celkový počet pozitivních případů kolem jednoho procenta, v předchozích špičkách jsme se pohybovali i přes dvě procenta pracovníků,“ upozornila Barbora Černá Dvořáková.