Místo na služebnu jen ke kameře, policie otevřela první PolPoint v kraji

  8:54
Na náměstí ve Městě Touškově na Plzeňsku se přes prázdniny změnil bývalý obchůdek v místo, ze kterého mohou lidé prostřednictvím videohovorů nahlašovat policistům případy, kvůli kterým by jinak museli na klasickou služebnu. Jedná se o první PolPoint v Plzeňském kraji.

„Není to žádná náhrada tísňové linky 158. Je to další rozšíření služeb, které obyvatelům nabízíme,“ řekl krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.

První PolPoint v ČR vznikl v roce 2020 ve středních Čechách. Tamní policie jich v současné době provozuje tři desítky. Videohovory ze všech středočeských, jednoho PolPointu v Karlovarském kraji a v pondělí zprovozněného ve Městě Touškově jsou spojované na speciální policejní pracoviště pro přijímání oznámení ve středních Čechách.

Jak všechno funguje? V praxi si to vyzkoušela starostka Touškova Iveta Zajíčková. Při hlášení fiktivní krádeže jízdního kola nejprve zazvonila na zvonek s malou kamerou u dveří do PolPointu. Z mluvítka se ozval mužský hlas, který oznamovatelce řekl, že na dálku odblokovává vstupní dveře, ať vejde dovnitř a posadí se na židli před velkou televizí. Ta se vzápětí automaticky spustila a žena uviděla policistu, který s ní vše řešil.

Ve výřezu obrazovky naopak mohla sledovat, co vidí policista z místnosti, kde je sama. Ptal se, co přesně se stalo, ověřoval její totožnost, ptal se na detaily.

Středočeský policejní ředitel Václav Kučera vysvětlil, že videonahrávka pořízená při oznámení občanem se pak stává součástí policejního spisu.

„Měsíčně máme ve středních Čechách tímto způsobem přes 100 oznámení. Dosud nebyl případ zneužití této služby, která má i psychologický efekt. Tím, že je vše nahrávané kamerou, kverulanti a vandalové ji nevyužívají. V poslední době nám lidé přes PolPointy nejčastěji oznamují podvody páchané prostřednictvím internetu. Zaznamenali jsme ale i případ, který by jinak asi zůstal utajený. Paní ale našla odvahu učinit oznámení právě touto cestou. To je pro nás důležité,“ vysvětlil Kučera.

Krajští policisté plánují do konce roku spustit v Plzeňském kraji ještě další stejná místa. „Připravujeme je na Folmavě, ve Starém Plzenci, v Plané a Zbirohu. Jednáme i o jednom na Klatovsku, ale tam jsme zatím nedošli k dohodě se samosprávou,“ řekl krajský policejní šéf Jaroslav Vild.

Podle něj by tyhle nové body pro kontakt občanů s policisty měly vznikat v menších městech a oblastech. Když je možné podat oznámení, nebo pokud se policisté mohou dohodnout s oznamovatelem, že do PolPointu přijde v určitý čas, aby prostřednictvím videohovoru doplnili potřebné detaily k původnímu oznámení, policista z nejbližší služebny může být venku v terénu, místo aby sepisoval protokol.

Podle Václava Kučery jsou tři různé typy PolPointů. Kromě toho, který je ve Městě Touškově, mají ve středních Čechách několik podobných místností i na obecních úřadech. Ty jsou lidem přístupné jen v době, kdy má úřad otevřeno. „Nejvyšším typem je, že s námi může občan komunikovat přímo z některého ze svých zařízení – ať z domova, z práce nebo i jiného místa. Už s námi komunikovali lidé i z dovolených,“ vypočítal Václav Kučera.

Středočeská policie má k dispozici i tři kontejnery sloužící jako PolPointy, které může převážet.

Autor: