Po letošních Vánocích budeme mít pravděpodobně hluboko do kapsy

  7:00
Důvodem je rapidní zdražování, které se týká prakticky všeho, včetně potravin. Za vysoké ceny může několik faktorů. Jednak je to nepříznivé počasí, dále důraz na ekologii a s ní spojené regulace v zemědělství a zpracovatelském průmyslu.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Cena potravin poroste podle agrárního analytika Petra Havla rychleji než inflace. Impulsu řekl, že se to promítne i do cen vánočního cukroví. „Pekárenská produkce zdraží na naše poměry významně. V tuto chvíli rostou a porostou ceny rostlinný jedlých olejů, do cen se propíše i zdražení mléka. Co se týče cukroví nebo vánočky, tak tam si letos jistě připlatíme oproti všem předchozím letům,“ předpovídá analytik.

Pekaři odhadují, že pečivo na podzim podraží až o třicet procent. Bochník chleba by tak mohl stát lehce přes 40 korun. Důvodem je to, že pekárenský průmysl je vysoce energeticky náročné odvětví. „Tam se chladí, mrazí, peče a spotřebovává energie. Její cena teď napříč Evropou rapidně roste, a proto jsou pekaři zoufalí,“ vysvětluje Havel.

Expert na moderní energetiku Jan Fousek upřesňuje, že ke zdražení energií celosvětově došlo kvůli restartu ekonomik po covidovém útlumu. „Největší vliv na nárůst cen elektřiny má plyn. Jeho cena meziročně vzrostla řádově o 200 %. O ještě vyšší část stouplo i uhlí,“ vysvětluje Havel.

Dalším důvodem, který žene ceny pekárenských a cukrářských výrobků nahoru, je cena práce. Zaměstnanců je nedostatek, a tak musejí firmy lákat vyššími mzdami. „Právě vyšší cena práce pak tlačí vzhůru i finální cenu výrobků. Čím větší podíl lidské práce, tím vyšší cena,“ říká agrární analytik Havel.

Co se týče dalších potravin, tak cena ovoce by měla stagnovat, pak zase přes zimní období podraží. Jediné, co zatím zůstává na stejných částkách je, u nás nejoblíbenější, vepřové maso. Naopak v posledních týdnech a měsících stoupá cena hovězího.

Autor: Markéta Imlaufová, Rádio Impuls