Chladná voda v bazénech nehrozí, ujišťují správci plaveckých areálů

  5:12
Kryté bazény v kraji se připravují na sezonu s drahými energiemi. Jejich provozovatelé se shodují, že úspory budou hledat, kde to jen bude možné. Někde si plavci připlatí. Zdražování ale nebude takové, aby návštěvníky plaveckých areálů odradilo.

ilustrační snímek | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dražší o deset korun je od září vstupné třeba na Plaveckém stadionu Olomouc.

„Další změny cen letos na žádném z provozů nechystáme,“ ujistil předseda představenstva společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl. Hodina plavání stojí dospělého 95 korun.

V Přerově ani Šumperku zdražování zatím nechystají. „Vše se ale může změnit. Nikdo z nás zatím neví, co ještě může přijít,“ uvedl za šumperské koupaliště vedoucí provozu Aquacentra a Bratrušovského koupaliště František Pohl.

S vyšším vstupným museli už v letošní sezoně počítat například návštěvníci Aquaparku Koupelky a Městských lázní v Prostějově.

„Letos došlo ke zvýšení cen v lázních o deset korun na hodinu a na koupalištích o dvacet za celodenní vstup,“ informoval jednatel společnosti Domovní správa Prostějov Vladimír Průša.

Ochlazení vody? Maximálně o stupeň

V Prostějově chtějí ušetřit i ochlazením vody v bazénu. „Teplotu snížíme, ale jen mírně. Maximálně o jeden stupeň,“ upřesnil Průša.

V olomouckém akvaparku či krytém bazénu o snižování teploty neuvažují.

„V žádném případě nepočítáme s regulací teplot jak v bazénech, tak ve sprchách. To platí i pro vytápěné prostory. Návštěvníci, školy a sportovci mohou očekávat standard, na který jsou zvyklí,“ ujistil za olomoucká zařízení předseda představenstva Přikryl.

Snižovat teplotu vody nehodlají ani v krytém bazénu v Přerově. „Každé snížení teploty vody, byť o jediný stupeň Celsia, by znamenalo úbytek návštěvníků, pronájmů sportovních klubů či škol,“ vysvětlil jednatel společnosti Sportoviště Přerov Jaroslav Hýzl.

Při 22 stupních je plavcům zima

V Přerově se na konci prázdnin uskutečnil experiment poté, co se objevila informace, že se v bazénech kvůli cenám energií bude voda ochlazovat na 22 stupňů Celsia.

Podle Hýzla byla tehdy stejná teplota v přerovském venkovním bazénu, kde plavecký klub udělal „testovací“ trénink.

„Plavali jsme hodinu, celkem tři kilometry. Ne naráz v jednom kuse, ale šlo o intervalový trénink. Po 40 minutách nám všem byla zima až taková, že se většina chtěla přesunout do vnitřního bazénu s teplotou vody 26,5 stupně a doplavat tam,“ upozornil Hýzl.

Akvaparky či kryté bazény spotřebovaly letos více energie než loni. „Souvisí to s rozvolněním pravidel kolem omezení covid-19 a plným provozem bez omezení provozní doby,“ objasnil Přikryl. Ceny za energie tak zařízením vzrostly o desítky procent.

„Vzhledem k tomu, že ještě letos dobíhá fixace elektrické energie, vzrůstající ceny energií zatím nijak zásadně neovlivnily hospodaření koupališť v Prostějově. U lázní došlo k navýšení nákladů na vytápění o 600 tisíc korun, do konce roku ale předpokládáme nárůst o více než milion korun,“ shrnul Průša.