iDNES.cz

Příprava domova pro seniory stála miliony, stavět se ale nebude

  6:08
Přesně dvanáct let už se v Miroslavi na Znojemsku snaží o výstavbu domova pro seniory. Jihomoravský kraj, který má být investorem projektu, od něj však dává ruce pryč. Starosta Miroslavi teď hledá podporu u kolegů ze sousedních obcí.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Každý rok musí Jihomoravský kraj odmítat až pět tisíc žádostí o umístění v domovech seniorů. Čekací doba se někdy protáhne i na roky. Zařízení v kraji citelně chybí.

A platí to i o Znojemsku. Přitom už před dvanácti lety se začala připravovat výstavba domova seniorů v Miroslavi. Projekt, který už stál spoustu práce i peněz, je ale teď na mrtvém bodě.

„Obyvatelstvo nejen našeho města, ale i širší okolní oblasti stárne, a zajistit pro ně podmínky k důstojně strávenému podzimu života je nejenom naší povinností, ale i posláním,“ tvrdí starosta Miroslavi Martin Plechatý.

Jak říká, na Znojemsku a Moravskokrumlovsku bylo loni 279 žadatelů a 214 čekatelů na pobyt v domově pro seniory, domově se zvláštním režimem a domově pro osoby se zdravotním postižením, což jsou po Brně a Tišnově třetí nejvyšší čísla na území Jihomoravského kraje. 

Už v roce 2009 přitom Jihomoravský kraj schválil záměr výstavby domu pro seniory v Miroslavi. Peníze chtěl získat hlavně z dotací. Město pak kraji darovalo více než osm tisíc metrů čtverečních velký pozemek, na kterém má domov stát.

„Poté už se na obou stranách rozběhla mašinerie úkonů nutných k úspěšné výstavbě,“ popisuje počátky projektu starosta Martin Plechatý. 

Pro Miroslav to znamenalo nutnost změnit územní plán, vybudovat přeložku vysokého napětí a trafostanici, kraj zase nechal zpracovat studii a projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení. To bylo nutné už dvakrát prodloužit a stále se nestaví.

„V roce 2017 Jihomoravský kraj vydal programové prohlášení, v němž bylo uvedeno, že kvůli nedostatku míst v domovech pro seniory chce pokračovat ve stavbě nových zařízení, a to právě v Miroslavi a dále v Bučovicích. V zásobníku zůstaly jako první v pořadí Hustopeče,“ popsal starosta. 

Paradoxně se od té doby začalo stavět právě v Hustopečích, které byly „pod čarou“. Naopak se do zásobníku přesunul projekt v Miroslavi. Jen projektová dokumentace přitom stála několik milionů korun. Miroslav zaplatila za přeložku sítí přes milion, další náklady spolkly administrativní úkony.

Město proto požádalo o podporu i starosty obcí znojemského okresu a přilehlých obcí okresu Brno-venkov, protože i jejich občané by v budoucnu mohli služeb tamějšího domova pro seniory využívat. Podporu už městu vyjádřily třeba Jevišovice. 

Podle tamějšího starosty Pavla Málka je zásadní, aby místo v domově seniorů našli lidé v regionu. Blízko svého bydliště.

„Důležité je, aby tato služba byla dostupná nejen pro seniory, ale i pro jejich rodiny. Aby měli možnost svoje příbuzné navštívit, nedocházelo k sociálnímu odloučení a senioři stále mohli žít rodinným životem,“ domnívá se. 

Kraj ale výstavbu v Miroslavi odpískal. „Projekt, který je nyní zpracován, neodpovídá prioritám Jihomoravského kraje, tedy nízkokapacitnímu zařízení komunitního typu, a neodpovídá ani předpokládaným podmínkám dotačních programů z EU či z ministerstva práce a sociálních věcí právě kvůli počtu lůžek. Pandemie covidu velmi výrazně dopadla na seniorskou populaci a proměnila vnímání klientů a rodinných příslušníků ve využívání pobytových sociálních služeb,“ uvedla mluvčí kraje Alena Kotková s tím, že kraj chce nyní posilovat hlavně terénní služby.

zpět na článek