Bývalý znojemský pivovar se změní ve vinnou galerii, inspirací je Francie

  11:38
Dostat se na úroveň nejprestižnějších evropských vinařských měst, jako jsou francouzské Bordeaux a Champagne či portugalské Porto, a přilákat tak do Znojma další milovníky vína i historie. To je meta pro společnost Lahofer.

Ta zrekonstruuje nevyužívané budovy v areálu bývalého pivovaru a přetvoří je v unikátní vinařské, kulturní a společenské centrum. Zavázala se k tomu ve společném memorandu s městem.

„Chceme pro návštěvníky vytvořit vinařský zážitek v moderním pojetí. Zpestřit tak jejich program v našem regionu a současně zvýšit zájem o místní vinařství, gastronomická zařízení a turisticky atraktivní prostory,“ popisuje plán předseda představenstva Vinařství Lahofer Stanislav Lancouch.

Novým turistickým cílem se tak má stát jedinečná vinná galerie, jaké jsou k vidění pouze ve zmíněných městech vín. Naláká i moderní vinařská výstava, ve které se návštěvník interaktivním způsobem dozví vše o zrodu a výrobě vína, tradicích a regionálních řemeslech.

Další pozvánku nabídne interaktivní expozice nejstarší dochované hradní stavby – románské rotundy sv. Kateřiny. Důležitým atributem se stanou působivé výhledy na historické panorama města.

Lahofer využije chátrající objekty ležáckých sklepů, spilky a sladovny. Areál totiž nabízí mnoho inspirativních rozsáhlých podzemních místností, prostorných hal i fascinujících půd. Město teď zadá urbanistickou studii ověřující optimální možnosti rekonstrukce.

Zpracují ji uznávaní brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Ti pro Lahofer už vytvořili Enotéku znojemských vín v tomtéž areálu i oceňovanou budovu vinařství s letním amfiteátrem a vyhlídkovou pochozí střechou nad Dobšicemi.

Studie má podle starosty Znojma Jakuba Malačky (dříve ČSSD) trvat pět měsíců. Experti výslednou variantu prověří z hlediska proveditelnosti a teprve po finálním projednání lidé spatří její podobu.

„Jedná se o velký projekt, který chceme samozřejmě prodiskutovat s veřejností. Proto k záměru uděláme veřejnou prezentaci,“ slibuje starosta, jenž má radost, že se vedení města v dnešní nejisté době podařilo domluvit se silným investičním a ještě k tomu lokálním partnerem.

Obnovili výrobu piva a otevřeli restauraci

Zadarmo to však nebude. Město poskytne prostory, investor ponese náklady na rekonstrukci, ale dostane dlouhodobý pronájem na padesát let s případnou čtyřicetiletou opcí, tedy předkupním právem.

„Tímto způsobem jsme postupovali i při vzniku Enotéky znojemských vín a Znojemského městského pivovaru. Byli jsme za to oceněni agenturou CzechInvest jako příklad dobré praxe regenerace brownfieldu. Jedná se o jedinou smysluplnou formu rozvoje areálu,“ má jasno Malačka. Město samo by totiž na kompletní rekonstrukci areálu bývalého pivovaru nemělo.

Takhle atraktivní místo v uplynulých letech prošlo radikální proměnou a je snad nejnavštěvovanějším ve Znojmě. Město se stalo jeho majitelem před dvanácti lety a do zchátralého areálu dostalo prvního investora o čtyři roky později. Již zmíněný Znojemský městský pivovar tam o rok později obnovil výrobu piva, předloni otevřel pivovarskou zahrádku a loni restauraci.

Ožila také budova bývalé varny, kde město v roce 2017 spolu s Národním zemědělským muzeem a společností Heineken zpřístupnily Expozici pivovarnictví. Zmíněná Enotéka pak poprvé přivítala návštěvníky před třemi lety.

Doposud nevyužité budovy teď přetvoří Lahofer. Vedení firmy plánuje, že do projektu s názvem Svět vína a kultury investuje částku v řádech stovek milionů korun.

Bzenec padl, stal se inspirací

Stejnojmennou vizi plánovalo Zámecké vinařství Bzenec v tamním chátrajícím zámku na Hodonínsku. Projekt ale padl po referendu, když lidé rozhodli, že město památku nesmí prodat. Lahofer inspiraci přiznává, stejně jako vliv podobných nápadů v místech takzvaného velkého vinařského světa.

Vedle expozice evropského přesahu se může ve znojemském areálu pivovaru objevit multifunkční sál pro degustace a konference i galerie dočasných výstav či gastroprovozy. Zapotřebí je spolupráce nejen s kreativními muzeology, animátory a designéry, ale především architekty, historiky a památkáři.

„Projekt je to velmi odvážný, až vizionářský, ale to jsou na svém začátku všechny podobné. A Znojmo si jej bez pochyby zaslouží,“ zní v propagačním videu.