Virtuální dělo i let netopýra. Tvrz Dobrošov otevře po tříleté obnově

  9:26
Předválečná pevnost Dobrošov na Náchodsku má za sebou tři roky oprav. Královéhradecký kraj zaplatil za revitalizaci národní kulturní památky téměř 96 milionů korun. Expozice připomene nelehkou dobu vzniku tvrze i místní zimoviště netopýrů. Návštěvníkům se otevře v půlce května.

Prvorepubliková dělostřelecká tvrz Dobrošov, která se rozkládá na stejnojmenném kopci nad Náchodem, získala moderní návštěvnický objekt i výtah do podzemí. Nákladnou přestavbou se přesouvá do 21. století.

Místo opadávajících stěn v podzemních štolách a pravidelných problémů s výpadky zastaralé elektroinstalace nabízí návštěvníkům hned několik prvků virtuální reality a vtahuje je tak do předpokládaného vojenského života pevnosti.

Ve skutečnosti se Dobrošov do bojů nezapojil. Armáda ho, stejně jako další části československého opevnění, opustila ještě před začátkem druhé světové války.

Slavnostní otevření revitalizované pevnosti na Dobrošově (3. května 2022)

„Návštěvnické centrum získalo interaktivní expozice, takže i laická veřejnost, která se o téma vojenské historie a o toto období detailně nezajímá, tady dostane informace o tom, v jaké době byl systém opevnění vybudován a k čemu sloužil,“ popisuje náměstkyně hradeckého hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

„Máme tu hodně audiovizuálních prvků a virtuální reality a ty neinformují jen o památce, ale i o vojácích, o životě pevnosti nebo o netopýrech, o poznání jejich života, proč jsou na pevnosti, proč když zrovna hnízdí, do pevnosti nemůžeme a proč v té době nemohly probíhat ani stavební práce,“ přibližuje náměstkyně Berdychová.

Právě kvůli hnízdění netopýrů se rekonstrukce pevnosti protáhla na tři roky. Stavaři totiž museli práce přerušovat. Muzeum Náchodska, které areál v Dobrošově provozuje, však tuto komplikaci přetavilo v nový prvek zdejší expozice.

Návštěvníci si totiž mohou nasadit virtuální brýle a vyzkoušet si, jaké to je být netopýrem. Mohou se třeba pokusit o průlet podzemními chodbami.

„Dobrošov je zimovištěm netopýrů, evropsky významnou lokalitou, takže tady se lidé mohou o netopýrech něco dozvědět. Nejde tedy jen o pevnost, ale i o její druhý život,“ vysvětluje zástupce ředitele Muzea Náchodska Jan Tůma.

Virtuálně k závalům

Novinkou je virtuální prohlídka pevnosti, která zájemce zavede do podzemních štol, jež nejsou součástí návštěvnických okruhů. Jde o chodby, které byly vykopány, ale práce tam skončily ještě před betonáží. Někde jsou i závaly.

Návštěvníci si mohou zkusit také hledání virtuálních min v terénu promítaném na podlahu nebo zhlédnout interaktivní informační panel o vojácích z Dobrošova.

Zcela nový je také trojrozměrný model pevnosti s digitálním ovládacím panelem. Zobrazuje náhorní plošinu Dobrošova s jednotlivými objekty, které se po výběru na panelu rozsvítí. Zájemci tak ihned vědí, o čem hlas z reproduktoru hovoří. Model bude zakomponovaný i do prohlídek s průvodcem.

„Návštěvnicky nejzajímavější bude nepřímá střelba z děla. Exponát simuluje práci obsluhy pevnosti, která střílela bez vidění nepřítele. Obsluha pozorovatelny určila koordináty, kde se pohybuje nepřítel, ty zatelefonovala dolů do podzemí, tam vypočítali, kam mají zamířit, a předali zprávu střelcům, kteří nastavili odměr a náměr a vystřelili,“ popisuje Tůma stanoviště dělostřelců.

„Exponát vyžaduje spolupráci dvou návštěvníků. Jeden sleduje nepřítele a druhý nastavuje a odpaluje dělo. Společně pak uvidí, jestli se trefili. Obsluha je to poměrně těžká, protože tanky jezdí poměrně rychle, takže se musí secvičit,“ říká Tůma.

Exponát sestává z periskopu a ovládacího stanoviště. Dráhu střely pak lidé pozorují na obrazovce. Simulace má omezený čas, aby se návštěvníci mohli prostřídat.

Jeřáb s restaurovanými kresbami

Rekonstrukcí prošly všechny tři nadzemní objekty i podzemní prostory tvrze. Poškození srubu Můstek, které v době nacistické okupace způsobilo ostřelování německými vojáky, však stavaři záměrně ponechali.

Kompletní obnovou prošel srub Jeřáb, který restaurátoři vrátili do stavu, v jakém ho v roce 1938 československá armáda opustila. Obnovy se dočkaly také kresby na stěnách od svobodníka Eduarda Zicháčka.

Ve srubu Zelený jsou nové střílny a makety houfnic. Kraj tam nechal nainstalovat výtah, díky kterému se do podzemí památky nově dostanou i imobilní návštěvníci.

„Nechali jsme zbourat nevyhovující návštěvnické centrum a na jeho místě postavili novou budovu se zázemím pro personál i turisty a také s velkými výstavními prostory a kinosálem. Za stavební práce a nákup vybavení a nábytku kraj zaplatil 95,7 milionu korun s DPH. Dvě třetiny pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. V současnosti ještě připravujeme stavbu nového kiosku,“ říká první náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti).

Provoz vyzkouší na školních skupinách

Opravená pevnost je nyní ve zkušebním provozu. Do poloviny května tam mají proudit školní skupiny, aby si muzeum ověřilo funkčnost nových systémů. Plný provoz pro veřejnost začne 17. května.

Jaká bude nová výše vstupného na jednotlivé prohlídkové okruhy, zatím není rozhodnuto.

Turisté však letos musí počítat s uzavírkou silnice z Náchoda do osady Lipí, kvůli které se na Dobrošov dostanou auta z Náchoda pouze oklikou přes Nové Město nad Metují, Slavoňov, Nový Hrádek a Českou Čermnou. Uzavírka potrvá až do konce října. Kraj má v plánu také úpravu parkoviště poblíž pevnosti.