Petici proti stavbě infocentra pod Zelenou horou podepsaly stovky lidí

  14:22
Na radnici ve Žďáře nad Sázavou dorazila petice namířená proti záměru výstavby informačního a turistického centra (ITC) na jihozápadním úpatí Zelené hory. Podepsalo ji více než 700 lidí. Zázemí pro turisty u památky UNESCO chybí. Město s farností ho chtějí doplnit, lidem se však jeho umístění nelíbí.

Architekti budou ve svých návrzích pracovat s umístěním ITC Zelená hora na jihozápadním úpatí kopce. | foto: Město Žďár

Radnice s římskokatolickou farností vyhlásila soutěž, při níž dala architektům k dispozici jihozápadní úpatí Zelené hory. Uzávěrku má 20. prosince. Kritici záměru původně chtěli sbírat podpisy právě až do tohoto data.

„Předání petice jsme uspíšili proto, že na reakci města na podanou petici je lhůta 30 dnů. Kdybychom ji předali zároveň s termínem pro podání návrhů, mohlo by dojít k vyhodnocení soutěže a zahájení dalších kroků směřujících k výstavbě ITC, aniž by zástupci města na petici reagovali,“ vysvětluje za petiční výbor Irma Poděbradská. Petici podepsalo přes sedm stovek lidí.

Závazně řešené území zahrnuje prostor mezi schodištěm na Zelenou horu a hřištěm ve Vejmluvově ulici.

Podle starosty Martina Mrkose však petice „předběhla dobu“. „Zatím není proti čemu bojovat. Od toho je architektonická soutěž. Věřím, že v ní špičky oboru vytvoří konkrétní představu, kde bude umístěna a jak by měla vypadat vlastní stavba, i souvislosti týkající se dopravy, parkování a logistiky,“ reagoval na petici Mrkos.

„Vedení města petici špatně pochopilo“

Připomněl také, že na umístění chybějícího ITC na jihozápadní straně kopce se shodli na rozdíl od jiných variant památkáři i ministerstvo kultury. „Dává to smysl architektům, urbanistům i církvi,“ míní starosta.

„V této chvíli je zbytečné psát petice, počkejme, co navrhnou architekti. Třeba nabídnou řešení, které se místním bude líbit,“ vyjádřila se místostarostka Ludmila Řezníčková.

Petiční výbor však trvá na svém. „Z vyjádření vedení města mám pocit, že znění petice buď nečetli, anebo nesprávně pochopili. Petice je namířena proti umístění ITC v lokalitě určené zadávací dokumentací,“ zmínila Irma Poděbradská.

Upozornila, že v zadání soutěže je uvedená zastavěná plocha 500 metrů čtverečních a obestavěný prostor 2 000 metrů krychlových, což přirovnává ke třem řadovým domům ve Vejmluvově ulici, jež sousedí s dotčeným územím.

„Ať bude vítězný návrh jakkoli architektonicky a technicky dokonalý, bude vždy dle našeho názoru nevhodně umístěn z důvodů uvedených v petici,“ argumentuje zástupkyně petičního výboru s tím, že bojují proti již existující zadávací dokumentaci.

Výstavba ovlivní charakter místa, zní obavy

Petičníci se obávají, že zvažovaná výstavba negativně ovlivní historicky unikátní přírodní charakter, krajinný ráz a vzhled Zelené hory jako celku, zhorší komfort bydlení, bezpečnost obyvatel i dopravní situaci v ulicích Vejmluvova, Sychrova a Zelenohorská.

Co řeší architekti?

  • Parametry architektonické soutěže zmiňují v případě zázemí pro průvodce a návštěvníky Zelené hory obestavěný prostor 2 000 m³, zastavěnou plochu 500 m² a předpokládané náklady ve výši 20 milionů korun. 
  • Půjde o investici farnosti. O navazující technickou a dopravní infrastrukturu ve výši 15 milionů se postará město. 
  • Architekti budou hledat místo pro pět parkovacích míst pro invalidy, tři místa pro zásobování a personál a počítá se i se zálivy pro tři autobusy v režimu pouze pro vystoupení a nastoupení cestujících. 
  • V místě má vzniknout i nová zastávka MHD místo nevyhovující zastávky v Sychrově ulici.

Výhrady mají i k tomu, že návrh nereflektuje potřeby návštěvníků s omezenou schopností pohybu, protože vybrané místo pro ITC je pod kopcem. Rozporují také uvedenou výškovou hranici 600 metrů, což je zhruba polovina výšky nezastavěné části kopce, která je podle památkářů nepřekročitelná.

Podle odpůrců si investice takového rozsahu s dopadem na veřejný prostor zasluhuje širokou veřejnou diskusi. „Ta měla proběhnout již před vyhlášením soutěže o návrh,“ kritizují petičníci.

První veřejné setkání se konalo až letos v září. Architektonická soutěž přitom byla vyhlášena už v květnu, město však v srpnu dodatečně upravilo podmínky soutěže a termín pro zasílání návrhů prodloužilo z konce září až do 20. prosince. Podle původního zadání se totiž nemohli přihlásit autorizovaní inženýři a město se obávalo napadení architektonické soutěže antimonopolním úřadem.

Soutěžní zadání zmiňuje v případě ITC investiční náklady 20 milionů korun, které zaplatí církev. O navazující technickou a dopravní infrastrukturu ve výši 15 milionů se postará město.

Autor: