iDNES.cz

Panda v zoo utekla na vysoký strom, slezla až po sprše z hasičské hadice

  10:40
Soužití dvou samců pandy červené Françoise a Gerarda, kteří přicestovali do olomoucké zoo z Francie, bylo klidné pouze několik měsíců. Nedávno totiž začali soupeřit o to, kdo má dominovat, a François svého soka vyhnal z výběhu. Gerard utekl do výběhu kamzíků, kde se uvelebil na vysokém stromě. Dolů ho museli dostat hasiči.

Gerard utekl do výběhu kamzíků, kde se uvelebil na vysokém stromě. Dolů ho museli dostat hasiči. | foto: zoo Olomouc

„Gerard byl na útěku od úterý, ve středu ho spatřil kolega ve výběhu kamzíků. Po vyhodnocení situace, kdy se samec pohyboval přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče,“ uvedl ředitel zoo Radomír Habáň. 

Do koruny stromu se vydal profesionální lezec z hasičské skupiny. Přes veškerou snahu se ale nemohl k vyplašenému zvířeti dostat. 

„Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a natažení záchytné záchranné sítě,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Síť drželo patnáct zaměstnanců zoo.

Pandí samec Gerard vzdoroval asi hodinu

Gerardovi se však vůbec nechtělo zpátky na zem a asi hodinu vzdoroval všem snahám o to, aby ze stromu slezl. Přesvědčilo jej až když lidé začali stromem třást a na samce začala stříkat voda.

„Použili jsme hadici s proudnicí a v podstatě jsme pandu sprchovali,“ řekl mluvčí Hošák. Pak už zvíře uznalo, že odpor je marný, a slezlo.

Panda červená v olomoucké zoo

„Přiblížilo se k jednomu z hasičů, který je chytil do rukou a poté nezraněné předal ošetřovatelům zoo,“ popsal Hošák. Slovy velitele zásahu šlo o „velmi netradiční zásah, naštěstí se zdařilým koncem“.

„Chtěl bych hasičům poděkovat. Díky jejich nejen obětavé, ale bezmezně profesionální práci má dnes náš útěkář zase domov,“ chválí hasiče ředitel zoo. 

Uprchlík je v pořádku

Gerard je nyní v provizorní ubikaci, protože jeho výběh je potřeba upravit tak, aby v něm bylo bezpečno.

„Už chvíli po zásahu samec přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku,“ podotkl Habáň.

Znesváření pandí samci přijeli do olomoucké zoo 18. května z Francie, konkrétně z Parc Zoologique et Château de la Bourbansais, kde se 9. června 2020 narodili.

Panda červená obývá horské lesy v Číně, Nepálu, Indii, Bhútánu a Myanmaru. Vyskytuje se v nadmořských výškách od 2 000 m n. m., ale i v oblastech převyšujících nadmořskou výšku 4 000 metrů.

Počet zvířat ve volné přírodě se odhaduje na 10 tisíc jedinců, populace pand červených však stále klesá. 

Svým vzhledem připomíná tato panda spíše mývala než medvěda. Hnědé skvrny pod očima se nazývají „slzy“. U pandy se vyvinul takzvaný šestý prst, který slouží k lepšímu úchopu větví.

Panda červená se živí zejména listím bambusu podobně jako její známější jmenovec. Pochutná si však i na zelenině, ovoci a trávě či vajíčku. 

zpět na článek