Pandí sourozenci z jihlavské zoo už mají za sebou čipování a očkování

  16:42
Další příliv letošních mláďat hlásí i na konci léta jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé se těší především z dvojčat pand červených. Narodila se sice těsně před začátkem prázdnin, ale teprve nyní se začínají pomalu rozkoukávat a vykukovat z porodního boxu.

Chovatelé v jihlavské zoo už znají pohlaví tříměsíčních mláďat pand červených. Jedná se o samičku a samečka, tedy bratra a sestru. | foto: Zoo Jihlava

Jejich vývoj totiž trvá poměrně dlouho. Rodí se holá, slepá a závislá na matce, která je až tři čtvrtě roku kojí.

„Dlouho proto pobývají s matkou v boudičce, ale teď nastává čas, kdy začnou prozkoumávat svůj výběh. Trpěliví návštěvníci je už občas mohou zahlédnout,“ připomíná ředitel zoo Jan Vašák, u které z expozic by se měli návštěvníci zdržet.

Tento týden u mláďat nechali chovatelé provést veterinární prohlídku, při které byly malé pandy očipovány a naočkovány. 

„Také jsme si je mohli poprvé pořádně vyfotit. Mláďata jsou zdravá, vitální a zjistili jsme, že se jedná o samce a samici,“ informovala zoologická zahrada na sociálních sítích.

Pandy červené váží kolem 3 až 4,5 kilogramu. Na rozdíl od své příbuzné pandy velké mají dlouhou, hustou, rudohnědě zbarvenou srst. Typickým znakem je mohutný, huňatý ocas. Živí se bambusem, ale nepohrdnou ani ovocem, zeleninou či masem. Obývají vysokohorské prostředí Bhútánu a Nepálu, žijí i v horských lesích jižní Číny.

Ježci malí jako krabička od zápalek

Další nadílka mláďat se nachází v zázemí pavilonu žiraf. Jedná se o čtyři mláďata ježků ušatých. Velcí jsou přibližně jako malá krabička od zápalek. 

„Samice rodí mláďata po 35 až 42 dnech březosti. Jsou slepá, s měkkými, jakoby gumovými bodlinami,“ uvedli chovatelé.

Domovinou ježka ušatého jsou pouště, polopouště a stepi v Severní Africe, na Blízkém východě a ve Střední Asii.