Obnovený památník v šumavském Zhůří připomíná krvavé boje na konci války

  14:32
Ve Zhůří u Javorné na Šumavě odhalili novou podobu památníku věnovanému americké 90. pěší divizi a památce deseti amerických vojáků, kteří zde zahynuli v bitvě s nacisty na začátku května 1945. Přibyla také nová deska, která je připomínkou cesty amerických vojáků po vylodění v Normandii do Československa.

Na šumavském Zhůří odhalili novou podobu památníku připomínající bitvu amerických vojáků 90. pěší divize v květnu 1945. O život zde v boji s nacisty přišlo deset z nich. | foto: Marie Valdmanová

Místo má nyní vyřešené odvodnění, lepší opěrnou zídku a také novou informační tabuli s podrobným popisem události, která se zde odehrála.

Náklady na obnovu se pohybují kolem půl milionu korun. Polovinu dal Plzeňský kraj a na polovinu se složily města a obce.

V obci Zhůří, která zde stála, se Američané dostali do souboje s Němci 5. května 1945 a hned na začátku přestřelky sedm amerických vojáků padlo a později přišli o život ještě další tři.

Při protiútoku Američanů pak přišlo o život přes dvacet německých vojáků a přibližně 70 jich bylo zajato. Před 22 lety vznikl na místě památník, který bitvu na sklonku války připomíná. Letos prošel kompletní obnovu.

„Proběhla celková rekonstrukce pietního místa. Prostor bylo zapotřebí odvodnit, protože byl podmáčený. Trochu byla prodloužena opěrná stěna ve svahu. Na původní desce bylo nutné obnovit původní nápisy, protože ty už se nedaly přečíst. Přibyla deska s datem 6. 6. 2022, která připomíná cestu amerických vojáků po vylodění v Normandii do Československa. Součástí památníku jsou i kámen s výroky generála Pattona a kámen se jmény deseti amerických vojáků, kteří zde v boji padli,“ vysvětlil starosta Hartmanic Pavel Valdman.

Podle starosty mezi šumavskými obyvateli příběh z konce války není zapomenutý.

„To místo je poměrně vyhledávané nejen turisty, ale i místními. Je to jedna z nejkrásnějších oblastí Šumavy, lidé jsou z ní nadšení. Nedaleko vznikla kaplička, kde budou mít mši bývalí rodáci, kteří žijí v Německu. Je tam také Kříž smíření,“ upozornil.