iDNES.cz

Majitel bez povolení zboural památkově chráněný dům i část hradeb

  17:30
Havlíčkův Brod přišel o další ze svých nemovitých kulturních památek. Majitel totiž nechal zbourat dům v historické Kozí ulici. Podle stavebního i památkového úřadu k tomu však neměl žádné povolení. Vlastníkovi hrozí milionové pokuty, v krajním případě i obvinění z trestného činu.

Z památkově chráněného domu v havlíčkobrodské Kozí ulici zbyla po zásahu majitele jen část obvodových zdí a hromada suti. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Dům s číslem popisným 205 se nachází na západním okraji Kozí ulice, v těsném sousedství lékárny a gynekologické ambulance, které patří brodskému lékaři a bývalému řediteli nemocnice Karlu Přibylovi. A právě on sousední dům počátkem roku koupil a začal ho přestavovat.

„Chci z něho udělat rodinný dům, kde by v přízemí byla malá provozovna. Mým cílem je vrátit ho po přestavbě ze sedmdesátých let minulého století do podoby, jakou míval v minulosti,“ prozradil svůj záměr.

Podoba a průběh rekonstrukce však mnoho místních nadzvedla. Vše vyvrcholilo koncem tohoto pracovního týdne, kdy majitel nechal většinu domu strhnout. Že v těchto místech Kozí ulice stával jeden z památkově chráněných domů, nyní připomíná jen zbytek obvodových zdí a hromady suti. Při demolici navíc padla i část historických hradeb.

Stavební úřad demolici ihned po přijetí oznámení zastavil

„Vlastník rozhodně neměl k demolici budovy žádné povolení. Je to přestupek, za který mu hrozí statisícové až milionové pokuty. Určitě zahájíme správní řízení,“ zdůraznil dnes po poledni vedoucí brodského stavebního úřadu Zdeněk Paukeje. Stavbu jeho úřad ihned zastavil.

„V Brodě jsem se s ničím takovým ještě nesetkal,“ nevěřícně kroutil hlavou Josef Beneš, vedoucí odboru rozvoje města, pod nějž spadá i úsek památkové péče. I ten se chystá postupovat podle správního řádu a zahájit s majitelem řízení. „Vlastník objektu nás vůbec o nic nežádal,“ dodal Beneš.

Přibyl však vysvětluje, že vše dělal v dobré víře a demolice je souhrou okolností, které nemohl ovlivnit. Původně totiž na rekonstrukci domu stavební ani jiné povolení nepotřeboval. „Forma rekonstrukce, jak ji stavebník představil, to nevyžaduje,“ odpověděl už v týdnu vedoucí stavebního odboru.

Propadla se střecha, statik doporučil bourat, vysvětlil majitel

Jenže oprava starého domu nebyla jednoduchá, budova nebyla v dobrém stavu a při stavebních pracích se to projevilo. Úřad památkové péče proto vlastníka vyzval, aby dům, který ohrožoval okolí a byl nebezpečný pro procházející chodce, zabezpečil.

„Při zabezpečovacích pracích se prolomil krov a propadla se střecha. Volal jsem statika, ten dům prohlédl a dal mi úředním razítkem opatřené doporučení, abych ho nechal celý strhnout,“ vysvětluje Karel Přibyl.

Jak tvrdí, tuto situaci na stavebním i památkovém úřadu oznámil, rozhodnutí mu ale do této chvíle nepřišlo. „Do pobořeného domu pršelo, hrozilo další nebezpečí zřícení. Pokud by se tam někomu něco stalo, byl bych za to zodpovědný já. Proto jsem dal na doporučení statika a i bez povolení nechal dům zbourat,“ dodává Přibyl.

Stavební úřad dnes demolici zastavil. „Chtěl jsem něco pro město udělat. Nevím, co mám teď dělat. Hrozí mi pokuty a já při tom chtěl jen opravit a do původního stavu vrátit dům, o nějž se roky nikdo nestaral,“ podotýká lékař.

Postup byl účelový a dopředu promyšlený, tvrdí místostarosta

On sám se ale také snažil dům vyjmout z památkového fondu. Na ministerstvo kultury v květnu podal žádost o takzvané odpamátnění objektu. V případě rekonstrukce a budoucího užívání stavby by se tak vlastník nemusel držet striktních pravidel. Z ministerstva ale dosud žádné oficiální rozhodnutí do Brodu nedorazilo.

Podle havlíčkobrodského místostarosty Libora Honzárka byl ale postup vlastníka domu účelový a dopředu promyšlený. „Byla tady komise z ministerstva kultury a ta trvá na záchraně domu, je opravdu mimořádně cenný. Majitel tak chtěl demolici stihnout, než mu rozhodnutí poštou přijde,“ je přesvědčen místostarosta.

„Majitel na nic nečekal a dům prostě zboural. A jak už byl v ráži, vzal to i s kusem historických hradeb ze 14. století, které při rozšíření domu překážely,“ nemůže pochopit Honzárek. Podle něho se jedná o velice hrubé porušení zákonů a může být dokonce trestným činem.

V ulici je to už třetí památkově chráněný dům, který se bourá

„Je to neskutečná drzost. Byl to jeden z posledních chudinských středověkých domů ve městě. Zmizel jen kvůli přesvědčení majitele a jeho byznysu. I když nejsem omezen ve financích, přece si nemůžu dělat, co chci,“ zlobí se Honzárek.

Jak dodává, silně mu to připomíná příběh vily na pražské Ořechovce, kterou nechala před čtyřmi roky zbourat firma módní návrhářky Blanky Matragi (více čtěte zde).

Kozí ulice se nachází zhruba 200 metrů nad hlavním havlíčkobrodským náměstím. Ve středověku to byla nejsevernější ulička tehdejšího města, domy tam jsou dodnes přilepené k původním hradbám. V ulici bylo původně šest památkově chráněných chudinských domů. Kvůli zásahům majitelů už ale v polistopadové éře mizí třetí z nich.

Dům stál v Kozí ulici na severním okraji historického centra Havlíčkova Brodu.

Dům stál v Kozí ulici na severním okraji historického centra Havlíčkova Brodu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek